Kaheteistkümne aastaga Creative Business Cup staariks

11. juuni, 2024

Loov Eesti eestvedamisel on Creative Business Cup võistlusel osalemine toonud Eestile ihaldusväärse nähtavuse laias võrgustikus, kuhu kuulub üle 80 riigi üle maailma.

Korraldame Creative Business Cup võistlust Eestis selle algusaastast 2012 peale ning osaleme aktiivselt võrgustiku töös. Aastate jooksul on Loov Eesti roll CBC võrgustikus kasvanud ja me panustame arengusse pidevalt.

Näiteks alustasime 2014 Nordic-Baltic CBC BootCamp sarja, kus enne finaalvõistlust Kopenhaagenis kohtusid naaberriikide – Eesti, Soome, Rootsi, Taani, Läti ja Leedu rahvusvõistluste võitjad Tallinnas, et lihvida ärimudelit, harjutada esitlusi ja luua suhteid teiste startuppidega. BootCamp formaadis üritused roteerusid riikide vahel kuni COVID-19 pani sündmustele piduri.

Tänavu käivitasime selle algatuse idee uuesti ja Kopenhaagenis toimunud partneritega arutelul saime kinnituse, et on huvi ja vajadus selle sündmusega 2025. aastal jätkata.

2017.aastal korraldasime Eesti Vabariigi Euroopa Liidu eesistumise ajal CBC E-Governance Challenge võistluse, mis päädis elamuste rohke Eesti Saatkonna vastuvõtuga Kopenhaagenis ja on salvestunud jäädavalt Creative Business Cup sündmuste ajalukku.

Loov Eesti esindajana olen osalenud CBC rahvusvahelise žürii töös ja mitmeid kordi tutvustanud laval Eesti loomemajanduse arengut ning meie riigi pakutavaid võimalusi ja ettevõtluskeskkonda.

Käesoleval aastal osalesin paneelvestluses „Jobs, growth, innovation, export!“ koos Saksamaa ja Tšehhi Vabariigi suursaadikutega.

Aastate jooksul on meil CBC Global Finals üritusel olnud mitmeid edulugusid, kuid eks suurima tähelepanu pälvib ikka võistluse võit.  CBC Global Finals 2020 võitis  RAIKU – ettevõte, mis arendab puidujääkidest pakkematerjali, et asendada mullikilet. Creative Business Network toetab ettevõtet aktiivselt tänaseni. 

Karl Pärtel:  „CBC 2020 võit andis RAIKU-le vajaliku finantsi, et patent sisse anda. Samuti oli see oluliseks algfaasi valideerimiseks investoritele rahvusvahelise komisjoni poolt, et tegemist on suure potentsiaaliga tehnoloogiaga, mis kergendas investeeringu kaasamist. Samuti on CBC viinud meid kokku potentsiaalsete klientidega, ehk kokkuvõttes toetas üritus tugevalt RAIKU edulugu!

2024.aasta finaalis Kopenhaagenis (Creative Business Cup Global Finals) esindas Eestit AudioCat, mis arendab audiomängude platvormi, mille vahendusel ka nägemispuudega inimesed saavad osa videomängudest.

AudioCat’i mängude globaalne sotsiaalne mõju, olemasolev turu nõudlus ja Anette Parviste suurepärane esitlus teenisid rahvusvahelise žüriilt kõrged hinded ja kokkuvõtteks saavutati auhinnaline kolmas koht.

Anette Parviste: „Peale selle, et AudioCat’il oli au esindada Eestit Creative Business Cup Global Finals 2024, sain väga huvitavaid kontakte ja pakkumisi tulevikuks. Järgmine päev oli juba näha, et kui palju uusi uksi avanes tänu sellele üritusele ja see kindlasti jätkub. Oleme ülimalt tänulikud võimaluse eest ja väga uhked, et suutsime tuua Eestile kolmanda koha.

Fotol AudioCat osanik Anette Parviste CBC 2024 3.koha diplomiga

CBC 2024 teise koha pälvis Bahreini Kuningriigis asuv idufirma Silent Power Renewable Energy, mis on pühendunud taastuvenergia lahendustele esitledes päikesepatareide toitel toimivat vee jahutit.

Esikoha saavutas Singapuri esindanud ettevõte – Castomize, mis toodab meditsiinitarvikuid, näiteks 3D trükitud lahaseid. Nende missioon on muuta tervishoid kättesaadavamaks, tõhusamaks, luues uusi meditsiiniseadmeid, mis on toodetud täiustatud disaini- ja tootmistehnikaid kasutades.

Lisaks osalesid Kopenhaageni sündmusel ka Eesti võistlusel teise ja kolmanda koha saavutanud ettevõtted – Baubauwall ja Sortaider.

Anna-Kai Tõrs, (Baubauwall) : „Creative Business Cup finaal Taanis oli hea võimalus näha ülemaailmsete loomeettevõtete ideid ning esitlusi. Singapuri 3D trükitud lahastest, kuni Eestile ilusa kolmanda koha toonud AudioCat oma uudse ideega pakkuda mobiilimänge vaegnägijatele. Taolised võistlused aitavad suuremalt mõelda oma äriideele, ja et kuidas seda paremini müüa. Ning muidugi mõistmist, et maailm on peopesal ja vaja on globaalselt mõtlemist!“

 Kariina Laugus, (Sortaider); “Sortaider on väga rahul võimalusega tutvuda Taani prügisorteerimise tavadega. See teadmine ja kogemus on oluline alus turule sisenemise strateegias. Kasutasime võimalust ja lõime ka kontakte osalejatega väljaspoolt Euroopat. Jätkame nendega läbirääkimisi sealsetele soojade maade turgudele sisenemiseks.”

Fotol Eesti ettevõtjad CBC EXPO alal : Kariina Laugus; Anette Parviste; Anna-Kai Tõrs

Eesti ettevõtteid külastas Eesti Vabariigi Suursaadik Taanis hr Mart Laanemäe ja Eesti ekspordinõunik Kristi Kivi Frimpong, kes nõustas meie ettevõtjaid Taani turu küsimustes.

Fotol Eestit esindanud ettevõtjad- Anette Parviste, Kariina Laugus, Anna-Kai Tõrs, Loov Eesti tegevjuht Eva Leemet, Eesti suursaadik hr Märt Laanemäe, saatkonna majandusnõunik Triinu Kallas ja CBC peakorraldaja Rasmus Wiinstedt Tscherning

Start on antud ja soovime edu ettevõtjatele ja jääme ootama uusi edulugusid.

CBC Global Finals 2024 üritusel Kopenhaagenis osales Loov Eesti tegevjuht Eva Leemet.

Eesti delegatsiooni osalemist toetas EAS Euroopa Regionaalarengu Fondist loomemajanduse arendamise meetmest.