Kaspar Jancise animafilm pärjati Euroopa parimaks

22. september, 2010

kaspar jancisAnimarežissöör Kaspar Jancise filmi “Krokodill”, mis pärjati Euroopa parimaks animafilmiks, avab filmi autorile nii mõnedki uksed, arvab filmikriitik Karlo Funk.

Viimased päevad on toonud Eesti filmidele rea äramärkimisi rahvusvahelistel festivalidel. Neist tähtsaim auhind kuulub Kaspar Jancisele animafilmile “Krokodill”, mis pärjati mainekal Cartoon d´Or festivalil Euroopa parimaks animafilmiks, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Karlo Funk arvas, et kui Jancisel õnnestuks “Krokodill” vormistada pika loo formaati, siis tuleks sellest uus ja ehk isegi seninägematu pikk animafilm. 10 000-eurone auhinnaraha võibki Jancisel aidata selle teoks teha.

“Krokodill” valmis stuudios Eesti Joonisfilm 2009 aastal. See on lugu hiilguse kaotanud endisest ooperitähest, kes on sunnitud töötama krokodillikostüümis lastelõbustajana.

Koos möödunud aastal Eesti Joonisfilmi stuudios valminud “Krokodilliga” jõudsid Euroopa animaauhinna Cartoon d’Or finaali ka Suurbritannia film “Perekonna portree” (re˛issöör Joseph Pierce), Prantsusmaa suurt tähelepanu pälvinud film “Logorama (stuudio H5), Norra film “Sinna Mann” (re˛issöör Anita Kill) ja Rootsi film “Väikse nukupoisi lugu” (re˛issöör Johannes Nyholm).

Venemaal Anapas toimunud SRÜ ja Baltimaade filmifestivalil “Kinoshok” võitsid eesti filmid kolm auhinda, kaks neist olid oma kategoorias peaauhinna väärilised.

Video- ja digitaalses formaadis salvestatud täispikkade filmide kategoorias “Neformat” anti peaauhind Jaak Kilmi ja Kiur Aarma dokumentaalfilmile “Disko ja tuumasõda”. Lühikeste dokumentaalfilmide kategoorias “Šoki piirid” võitis peaauhinna Manfred Vainokivi dokumentaalfilm “Emumäe Eedi ja Lobi küla Kristjan”.

Täispikkade filmide kategoorias võistles Marko Raadi mängufilm “Lumekuninganna”, mille peaosatäitja Helena Merzin tunnistati parimaks naisnäitlejaks.

Lisaks oli Anapa festivali programmi valitud ka Mihkel Ulki lühimängufilm “Pihv”