Kokkuvõte loomeettevõtete „Eurovisioonist“ Kopenhaagenis

08. juuni, 2023

Creative Business Cup võistlus toimub sarnaselt Eurovisiooni reeglitele, kus igast riigis valitakse välja parim esindaja, kes osaleb finaalvõistlusel.

 MTÜ Loov Eesti on Creative Business Cup (CBC) esindaja alates 2012.aastast.  Igal aastal korraldame eelvõistluse Eestis, kus žürii valib välja võitja.

Käesoleval aastal toimunud CBC Estonia 2023 võistluse võitis SUTU, II koha saavutas HotelBuddy ja III auhinnalise koha PaulBerg .

Kõik nimetatud ettevõtted said võimaluse osaleda 4.-5.juunil CBC Global Finals üritustel Kopenhaagenis.

Fotol: Eesti ettevõtjad Ailet Õis-Saar, Kadi Saadlo, Egert Paulberg, Eesti Suursaadik Taanis hr Mart Laanemäe; ekspordinõunik pr Kristi Kivi Frimpong ja Loov Eesti tegevjuht Eva Leemet

 CBC läbiviija hoiab püsivalt ühendust varasemalt osalenud ettevõtetega ja nad on jätkuvalt osa Creative Business Networkist.

Nii oli sel korral inspiratsiooniesinejaks MIRO asutaja Andrei Khusid, kes esitles esmakordselt internetipõhiste postitite ideed CBC võistlusel juba 2013.aastal, kuid siis jäi see žüriile mõistetamatuks, et miks peaks meil olema võimalus onlines postiteid kasutada.

COVID-19 andis aga sellele äriideele täiesti uue alguse ja nii on neist saanud edulugu.  

 2019.aastal CBC võistlusel Eestit esindanud VOTEMO, kes pakub digitaalset platvormi publiku kaasamiseks,tol korrall nad auhinnalisele kohale ei jõudnud, kuid ettevõte on tublisti edasi arenenud ja CBC Global FInals 2023 üritusel kasutati publiku kaasamiseks just VOTEMO platvormi.

 CBC lõppvõistlusel võidu pälvinud start-up’ide suundumus on panustada loovuse poolt juhitud innovatsiooniga globaalsete probleemide nagu kliima muutused, rohepööre, energiakriis, meditsiin, digitaliseerimine jt lahendustesse.

 2020 aastal tõi CBC peavõidu koju Eestit esindanud RAIKU, kes toodab puidujääkidest mullikilet asendavat pakkematerjali. See sündmus loob igal järgneval aastal osalevatele Eesti ettevõtetele suurepärase sissejuhatuse.

 2022.aastal pälvis peavõidu Austria-PLASTICPRENEUR, mis mõjutab plastjäätmete kogumise ja ümbertöötlemise tehnoloogiaga Aafrika mandri ringmajandust.

Peavõidu CBC 2023 võistlusel viis koju Tšehhi vabariiki esindanud – Nebesys, kus on välja arendatud katusematerjal,  mis pakub kaasaegset lahendust kultuuriväärtuslikele hoonetele.

 2023 aasta võistlusel teise koha võitnud Läti start-up – Beat the Storm, on loonud elamuskeskuse, kus inimesed saavad kogeda ja tunnetada tormituule tugevust, et kliimamuutuste mõjul ka meie regiooni jõudvateks äärmuslikeks ilmaoludeks valmis olla.

 Seekord  Eestit esindanud SUTU Kopenhaagenis auhinnalisele kohale ei jõudnud, kuid osalemisest saadud kogemus ja loodud kontaktid mõjutavad ettevõtte arengut kindlasti. SUTU on aastaid tootnud pilliroost joogikõrsi ja nüüd arendamas pilliroo tootmisjääkidest materjali, mida saab kasutada näiteks pangakaartide tootmiseks. 

Kopenhaagenis esitles SUTU äriideed tegevjuht Ailet Õis-Saar.

 Ailet Õis-Saar jagas oma positiivseid emotsioone öeldes, et „Ürituse rahvusvahelisus tõi rohkelt uusi märkamisi ja kontakte, kellega ühendust hoida ning enda ettevõtmistele tulevikus hoogu ja indu juurde ammutada. Oli kosutav jagada rõõme, õppimiskohti ja kogemusi ning ammutada inspiratsiooni tõesti väga erinevatest ettevõtmistest.“

 HotelBuddy arendab hotellidele klienditeeninduse tarkvara, mida juba kasutavad mitmed hotellid Eestis, Lätis ja Itaalias. Kopenhaagenis oli ettevõtte huvi luua ärikontakte Taani turule sisenemiseks.

Kadi Saadlo hindas osalemist väga kasulikuks ja lisas, et Kopenhaagenis kohtusime Creative Business Cup ürituse raames Eesti suursaadikuga Taanis hr Mart Laanemäega ja samuti ka EASi ekspordinõuniku Kristi Kivi Frimpongiga, kellega arutasime koostöövõimalusi. HotelBuddyl on plaan tulevikus kindlasti Taani turule siseneda ja saime Kristilt väärtuslikku infot ja planeerime kindlasti koostööga jätkata. 

Kohtusin isiklikult ka ühe juhtiva IT ettevõttega, kes pakub hotellidele tarkvara ja nõustamist ja tutvustasin neile HotelBuddy platvormi. Sain neilt väga positiivse tagasiside nii meie toote kui ka turu valmiduse osas ja planeerisime juba esimesed koostöösammud.“

 PaulBerg toodab meie põhjamaisele kliimale sobilikke rõivaid, sest õues liikumise takistus ei ole kehv ilm, vaid vale riietus.

Egert Paulberg kommenteeris CBC lõppvõistlusel osalemist järgmiselt:

„Sain otsest tagasisidet oma toodetele Taani inimestelt ning sain infot, et millist toodet neil vaja läheb eelkõige just rattaga sõites. Kohapeal kogesin ka seda suurt potentsiaalset rattasõitjate turgu, kelle teenindamiseks peaksime tegelema veel oma toote arendusega.

Võimalust oli kohapeal kohtuda meie EAS-i esidaja ja suursaadikuga. Arvan, et tänu toodetega tutvumisele sai EAS-i kohapealne partner paremini aimu meie toodetest ning tänu sellele oskab meid täpsemalt aidata.

Teiste start-upidega suheldes sain kuulda nende kogemusi ning mis probleeme ja muresid nemad kogevad ning kuidas neid lahendavad. Samuti oli huvitav kogeda ja teada saada, kuidas äritegevus erinevates Euroopa riikides toimub ning millised on eelised ning takistused erinevatel turgudel.

Lisaks siis uued kontaktid erinevate inimestega erinevatel turgudel, mis tulevikus kindlasti kasuks tulevad.“

 

Nii nagu ettevõtjate kommentaaridest on lugeda, siis hinnatakse Creative Business Cup üritust kõrgelt ja tõstetakse esile eelkõige ainulaadset võimalust rahvusvaheliseks võrgustumiseks teiste ettevõtjatega, ekspertidega, investoritega, sest mitte just tihti ei avane nii laiapõhjaline võimalus, kus kohal 50 riigi esindajad üle maailma. Lisandväärtust tõi kindlasti oma toodete esitlemise võimalus CBC EXPO alal, sest alati loob suurema emotsiooni otsene kontakt.

Fotol. Ailet Õis-Saar (SUTU) ja Egert Paulberg (PaulBerg) CBC EXPO

 

Kohtumist Eesti Suursaadiku hr Mart Laanemäe ja Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse poolse ekspordinõunikuga Taanis  pr Kristi Kivi Frimpong’ga  pidasid ettevõtjad väga väärtuslikuks edaspidiseks koostööks, sest loodud on isiklik kontakt ja tutvustatud ka oma tooteid. Taani turg on kõigile osalenutele oluline eksporditurg.

 SUTU toodetega tutvumine, fotol hr Mart Laanemäe; pr Kristi Kivi Frimpong

 

 PaulBerg toodetega tutvumine, fotol hr Mart Laanemäe ja Egert Paulberg

 

HotelBuddy teenuste arutelu, kus hr Mart Laanemäe, pr Kristi Kivi Frimpong küsimustele vastab Kadi Saadlo

 Eesti delegatsiooni osalemist Creative Business Cup Global Finals üritusel Kopenhaagenis kaasrahastas Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus Euroopa Regionaalarengu Fondist loomemajanduse arendamise meetmest.

 Kopenhaagenis toimunud Creative Business Cup Global Finals üritusel osales Loov Eesti tegevjuht ja CBC esindaja Eestis Eva Leemet