Koostöö on investeering

08. oktoober, 2010

esa_logo_v_190pxEttevõtluspäeval arutati Tallinna Loomeinkubaatoris, millist kasu võiks tuua koostöö ja kas konkurentidega saab ka koostööd teha.

 

Koostööd tuleb vaadata mitte kui kulu, vaid investeeringut, kuigi  koostöö puhul tuleb mõelda ka loobumisele – mitte ainult, mida mina koostööst saan, vaid mida saab ka minu partner.

ESA juhatuse liikme Anu  Lõhmuse sõnul on alustavad ettevõtted aru saanud, et üksi ei saa palju saavutada. Konkurents on Turul tihe ja teatud juhtudel tuleb koostööd teha ka konkurentidega. Inkubaator pakub sellist  koostöövormi, mille eesmärk on kulusid kokku hoida nii koolitustelt, turunduselt kui ka konsultatsioonidelt. Koos on säästlikum ja areng on suunatud ikka suurema tulu teenimisele ja jätkusuutlikule arengule.

Arhitektuuribüroo Allianss arhitekt Indrek Tiigi lisas, et see, kui palju saab ja peab koostööd tegama, sõltub ka erialast. „Arhitektid ei saa koostööta kuidagi, iga projekti juures kaastakse ka inseneri- ja projekteerimisbüroosid,” ütles ta. Tarmo Tuulik Bloom OÜst rõhutas, et koos tasub kindlasti minna välismessidele. „Lääne ettevõtted ei võta idast tulnud väikesi ettevõtteid tõsiselt. Kui seljad kokku panna ja ühe nime all välja minna, siis võib midagi saavutada,” rääkis ta.

Peeter Võrk konsultatsioonibüroost PW Partnerid  tõi välja ka koostöö probleeme: „Kui meil on partneriga ühine klient, siis kelle klient ta on?  Loogiline on, et selle oma, kes kliendi toob, aga see ei pruugi alati mõlemale poole kasulik olla. Üks toob rohkem kliente kui teine. Oluline on see, kuidas partnersuhetes suudetakse kokku leppida ja mismoodi kulusid/tulusid jagada.”

Oluline on teha strateegiline valik, kas olla allhankija või koostööpartner, strateegilise partneriga on oluline jagada samasugust ettevõtluskultuuri ja väärtusi. Partnerlus võib olla ka projektipõhine.

Indrek Gutman Pildilaborist tõi näite, kuidas konkurendiga koostööd teha: „Kui mõne töö puhul on meile liiga suur maht, siis suuname kliendi kindla kvaliteediga, hinnatud konkurendi juurde. Juhul kui klient saab hea teenuse, on ta ka meiega rahul, kui mitte, siis on ta ka meie jaoks kadunud.” Konkurendiga koostöö tõstab kogu valdkonna kvaliteeti, sest sunnib ka sind ennast rohkem pingutama.

Kõik arutlejad olid ühel nõul selles, et kokkulepped tehaski ikka inimeste, mitte organisatsioonide vahel. Kui sul on hea läbisaamine ja „keemia” klapib, siis saab ka koostööst asja.

Arutelust võtsid osa  Peeter Võrk (juhtimiskonsultant,  PW Partners AS juht),  Indrek Gutmann (fotograaf, Pildilabor – Loomeinkubaatori ettevõte), Tarmo Tuulik (ettevõtja, trüki- ja disainiagentuur Bloom – inkubaatori ettevõte), Indrek Tiigi (arhitekt, Allianss Arhitektid), Anu Lõhmus (ettevõtluskonsultant, ESA juhatuse liige), modereeris Janno Siimar (Velvet Creative Alliance, loovjuht).