Kujunduskuurort meenutab näitusel mängulusti

09. aprill, 2012

kloun6hupallidega11. aprillil esitlevad Tartu mänguasjamuuseumis oma esimest ühisnäitust „Rändtsirkus“ Tartu Loomemajanduskeskuse ettevõttes Kujunduskuurort tegutsevad tekstiilikunstnikud Maris Aare ja Kaili Kask.
Maris Aare loob tsirkusemaailmaks tekstiilist ja paberkollaažidest taustad koos hoonetega ja teemasse sobivate atraktsioonidega. Kaili Kask ilmestab tegevust nukktegelastega.

Võimalust teha näitus mänguasjamuuseumis pakkus kunstnikele aasta tagasi Tartu Mänguasjamuuseumi endine kunstiline juht Mare Hunt, kelle sõnul on tegemist huvitavate autoritega, kes ühendavad oma ühistöödes ruumilise jutustava pilditausta nukkudega ühtseks tervikuks ning kelle tööd on teostatud nauditavalt, läbimõeldud koloriidis ning leidlike detailidega.

Kunstnikud ise räägivad oma näitusest nii: „Meiega käivad kaasas eelnevad ajad − lummus raamatutest, fotodest, filmidest, millest tulenev elevus on ikka olemas. Tunne, et mängulusti on vaja meenutada, sai “Rändtsirkuse” alguseks. Samuti kogemus argipäevast, nagu me, kunstiinimesed, elaksime mingit kättesaamatut elu, kui meil on suurest peast võimalus ikka veel nukkudega mängida!“

Kunstnike sõnul kõlab nende eluvaade, millest sünnivad ka nende tekstiililood, kõige paremini Urmas Lennuki teatritükis “Kadunud tsirkus” öeldud sõnades: “Seni, kuni me ei unusta, et leib on saia mees ja teelusikad kahvli ning noa lapsed. Kuni meile meenub, et silmi tugevalt kinni surudes hukkub viimane kui näotu hirm me voodi all. Kuni me igal hommikul mõne hetke lennata mõistame. Seni oleme me alles!”

Maris Aare tegutseb tekstiilimaastikul alates 2005. aastast. Kaili Kask alustas nukumeistriks olemist 1995. aastal ja on sellest ajast peale ka isiku- ja ühisnäitustel üles astunud. Mõlemad tekstiilikunstnikud osalevad koos Eesti nukumeistritega ühisnäitustel alates 2008. aastast.

Näitus on avatud Tartu mänguasjamuuseumis 11. aprillist 2. septembrini 2012 kolmapäevast pühapäevani kell 11−18. Näitust toetab Tartu Kultuurkapital.