Kultuurikatlas taaselustub prantsuse kirjaniku Albert Camus tuntuim kirjandusteos “Võõras”

09. oktoober, 2013

kultuurikatel26. oktoobril taaselustub Kultuurikatlas prantsuse kirjaniku Albert Camus tuntuim kirjandusteos „Võõras“ .Käesoleva aasta novembris täitub prantsuse kirjaniku Albert Camus sünnist 100 aastat. Tallinna Kultuurikatel ja Prantsuse Instituut Eestis tähistavad 21. sajandi olulise kirjaniku sajandat sünniaastapäeva interdistsiplinaarse multimeedia lavastusega “Albert Camus reads The Stranger REMIX”.

 

Tegemist on kirjandusklassikasse kuuluva teose kaasaegse interpretatsiooniga, kus multimeedia vahendeid kasutades on uudseks ja põnevaks tervikuks miksitud Albert Camus poolt sisse loetud katkendid tema tuntuimast romaanist „Võõras“, elektronmuusika ning video live-visuaalid. 

Lavastuses kõlav audiodokument kirjaniku enda poolt sisse loetud tekstiga on salvestatud ja vinüülile pressitud 1954.aastal. Elektronmuusikalise tausta on lavastusele loonud ja selle ajaloolise salvestisega miksinud prantsuse elektronmuusik Pierre de Mûelenaere. Live-visuaalide autor on Orchid Bite, kelle võimsad järjestikused visuaalkaadrid mõjuvad ülimalt sugestiivselt ja on tihedas seoses muusika ja tekstiga.

Pierre de Mûelenaere on öelnud järgmist: „1957. aasta Nobeli kirjanduspreemia laureaadi Albert Camus poolt on meile jäänud äärmiselt suur kirjanduslik pärand, mis kõnetab meid ka tänapäeval. Võõraks jäämine iseendale ja maailmale on isegi aktuaalsem küsimus kui eales varem, sest elame maailmas, kus on silutud sotsiaalne konsensus ning diktaatorlik kontroll meie emotsioonide üle“.

Albert Camus (1913-1960) oli prantsuse kirjanik, kes pälvis 1957. aastal Nobeli kirjandusauhinna. Romaan “Võõras” on olnud prantslaste üks armastatuim kirjandusteos ja üks 20.sajandi suurima tiraažiga teos Prantsusmaal. Teos ilmus II maailmasõja ajal, 1942. aastal. 

Lavastus jõuab Eestisse Prantsuse Instituudi ja Tallinna Kultuurikatla koostöös ning on osa Accord! 2013 Prantsuse kultuurisügis Eestis programmist.

Prantsuse kultuurisügis kestab 23. oktoobrist kuni 30. novembrini ning keskendub sel aastal pildile nii traditsioonilises kui ka eksperimentaalses vormis.

Lisainformatsioon: www.accord.ee

“Albert Camus reads The Stranger REMIX“ 26. oktoobril kell 19.00, Tallinna Kultuurikatla tulevases stuudiokompleksis (Põhja pst 27A; sissepääs Linnahalli poolsest küljest)

Info: https://www.facebook.com/#!/events/680917575271404/ ja www.kultuurikatel.ee