Kumu uuel näitusel toimub publikupäev peredele

06. september, 2012

Kumu_Laupäeval, 8. septembril kutsub Kumu kunstimuuseum kõiki muuseumi- ja kunstisõpru publikupäevale näitusel „Geomeetriline inimene. Eesti Kunstnikkude Rühm ja 1920.–1930. aastate kunstiuuendus”. Publikupäeval toimuvad näitusel eesti- ja venekeelsed ekskursioonid. Kumu hariduskeskuse kunstikoridoris saavad nii lapsed kui täiskasvanud osaleda dünaamilise installatsiooni „Geomeetriline inimene” loomises. Osalemine muuseumipiletiga.

 

Ringkäigud näitusel toimuvad:

Kell 13 – ekskursioon näituse kuraatori Liis Pählapuuga (eesti keeles)
Kell 15 – ekskursioon kunstiteadlase Helena Ristheinaga (eesti keeles)
Kell 16 – ekskursioon kunstiteadlase Helena Ristheinaga (vene keeles)

Kell 13–17 on Kumu 2. korrusel avatud kunstikoridor installatsiooni loomiseks

Osavõtjad saavad abistava töölehe „Spikker”, mis suunab näitusele vaatama teoseid ja leidma neis eri kujundeid. Piltide tähelepanelikule vaatamisele järgneb loominguline ülesanne kunstikoridoris. Lapsed saavad magnetseinal kujunditega mängides, neid omavahel liites ja lahutades moodustada uusi figuure – geomeetrilisi inimesi. Installatsioon on interaktiivne ning kujuneb ja muutub töö käigus pidevalt. Protsessi pildistatakse.

Näitusel „Geomeetriline inimene. Eesti Kunstnikkude Rühm ja 1920.–1930. aastate kunstiuuendus” antakse Eesti ja Läti riiklikest kollektsioonidest ning erakogudest pärit töödega ülevaade Eesti esimese avangardse kunstirühmituse Eesti Kunstnikkude Rühm (EKR)arenguloost. 1923. aastal asutatud EKR oli esimene avangardile keskendunud kunstirühmitus Eestis. EKRi aktiivseim loomeperiood jäi 1920. aastatesse, mil loodi väljapaistvaid kubistlik-geomeetrilisi teoseid nii maalikunstis, graafikas, lavastuskunstis, skulptuuris kui ka raamatu- ja esemekujunduses.

Näitusel on eksponeeritud ligi 60 maali EKRi olulisematelt autoritelt, nagu Jaan Vahtra,Eduard OleFriedrich Voldemar HistJuhan Raudsepp, Felix RandelMärt Laarman,Arnold AkbergHenrik Olvi, ning nendega sarnaseid loomingulisi ideid jaganud kunstnikelt. Näitusel on üle 50 graafilise töö ja joonistuse. Väljapanekus on muuhulgas esindatud 19 maali, mille autoriteks on EKRiga seotud Riia Kunstnike Grupi liikmed: Oto ja Uga SkulmeRomans SutaAleksandra Beļcova, Niklāvs Strunke jt.

Uuendusena on näitusel võimalik lugeda osa teoste kohta lisainfot QR-koodidelt, mis valmisid koostöös EMTga.

 

Eesti Kunstimuuseum tänab koostöö eest näituse suurtoetajat EMTd ning toetajaid Eesti Kultuurkapitali, ES Sadolini ja Laimat.

 

Näitust saab Kumu kunstimuuseumis vaadata 6. jaanuarini 2013.