Kunst saab aidata ühiskonna probleeme lahendada: Kärt Summataveti lugu

11. oktoober, 2012
kart_summataveti_eheTunnustatud Eesti ehtekunstnik Kärt Summatavet selgitas, kuidas olla korraga kunstnik, ettevõtja, õppejõud ja teadlane. Tema kunstnikufilosoofia kätkeb endas nelja maailma põhielementi – maad, vett, tuld ja õhku, millele lisandub kunstniku visioon ja emotsioon koos oskustega.

Sügavam huvi pärandkultuuri vastu on viinud mitme ekspeditsioonini ja paljude intervjuudeni. „Pärandkultuurist saan inspiratsiooni, need uurimisretked viivad mu tagasi enda juurteni. Inimeste elud ja elulood saavad mu ehete aineks,“ rääkis Kärt. Olles samal ajal ka õppejõud, saab ta anda neid kogemusi edasi  noortele disaineritele ja innustada ka neid tegelema oma ajaloo ja pärandkultuuriga. „Kui nad toovad kunsti juurde oma kogemused ja erinevad maailmavaated, siis sünnib palju huvitavat. Püüan neile õpetada elu sügavamat mõtet, vastutustundlikkust, eetikat ning kõike seda  igaühe enda väärtustega kombineerides jõuame üldinimlike väärtusteni,“ selgitas ta.
Ettevõtjana peab ta kõiki oma oskusi kombineerima. „Ettevõtja ja kunstniku vahel on ka konflikt, seal on erinevad professionaalsed väärtused. Peab vaatama, et kunstnik alla ei jääks,“ rõhutas Kärt.
Kõik Kärdi oskused on ühendatud „Käsitööga tööle“ projektis mille abil töötutele antakse võimalus endale jälle sissetulek saada. Loomeettevõtjatele on selle projekti abiga välja töötatud oma õppemeetod. Koolituste tulemusena sündis hulk ettevõtteid, kes annavad kohalikele tööd ja osutavad kohtadel teenuseid. Projekt andis võimaluse  koolitada  ka tarbijaid, et nad oskaksid väärtustada meie ajalugu ja rikkalikku pärandit. „Kunstnikud saavad ja võivad anda midagi tagasi ka ühiskonnale, mitte ainult tegeleda oma egoga,“ oli Kärt Summatavet veendunud.
Kultuurivaldkondade ja erinevate majandusharude koostööle keskenduv konverents NordMatch kirjeldas mitmeid vahvaid ettevõtmisi, kus kunst aitab ühiskonna probleeme lahendada.