Kunstnik Martin Saar esitles uut kunstiturunduse projekti „Kunst ratastel“ enda kujundatud autoga

29. august, 2013

martin saar martin zweibergk autor jaanar nikkorEile 28. augustil avalikustati kohvikus Wabadus rahvusvahelise autoralli Slowball ja uue kunstiturundusprojekti „Kunst ratastel“ plaanid. Juba tänasest saab Kultuurikatla aias vaadata, kuidas kunstnikud disainivad autosid ning 19. septembril saadetakse disainitud autod Kultuurikatla aiast teele Berliini.

Kunstiprojekti tutvustava õhtu avas New Yorgis resideeruv kunstnik Martin Saar, kes tunnistas, et „Kunst ratastel“ oli tema jaoks inspireeriv võimalus disainida autot ning täita oma ammune unistus sõita kaasaegse kunsti mekasse Berliini. Kunstnik tunnistas, et on viimastel aastatel loobunud paljudest kunstiga seotud pakkumistest, kuid Slowballi ja „Kunst ratastel“ kontseptsioon köitis teda kohe. Koos Martin Saarega tutvustasid oma autodisaini ideid moekunstnik Marit Ilison ja Okeiko, kelle autod valmivad Kultuurikatla aias lähipäevil. Just need noored kunstnikud esindavad parimal viisil „Kunst ratastel“ põhiväärtusi, milleks on rahvusvahelisus, avatus, mängulisus ja loovus.

Slowballi rallit ja „Kunsti ratastel“ korraldab OÜ Slowball ning Tallinna Kultuurikatel. Tänavu esmakordselt toimuv Slowball stardib 19. septembril Tallinnas Kultuurikatla aias, läbib nelja päeva jooksul Riia, Kaunase, Varssavi ja saabub 22. septembriks Berliini, kus toimub kunstiprojekti meeleolukas lõpunäitus. Ralli igas peatuspaigas esitletakse autosid ekspositsioonina, mida on oodatud uudistama kohalikud elanikud. Tallinna näitus toimub 18. septembril Kultuurikatla aias.

Projekt „Kunst ratastel“ ehk „Art on Wheels“ on kui ideoloogiline platvorm, mis ühendab endas seikluslikul moel eri riikide noored andekad kunstnikud, meelelahutuse ning ettevõtlikkuse. Selle eesmärk on  filmiliku road-tripiga pöörata tähelepanu tänavakunsti võimalustele, sõidutada see läbi Euroopa ning legaalselt demonstreerida  selle kunstivormi imetlusväärset olemust ja  ambitsioone.  Nii saab uue  unikaalse kuue 20 autot, millel on oma lugu, kuid  veelgi  põnevamad lood on rääkida osalevatel kunstnikel endil. Slowballi käigus näevad autosid kümned tuhanded silmapaarid üle Euroopa.

Päevi näinud Volkswagenid, SAABid, Fordid ja teistegi automarkide esindajad muutuvad  läbi loovuse ja uuskasutuse iseseisvateks kunstiobjektideks – lõbusateks ja müstilisteks liikuvateks jutustusteks, kunstnike visiitkaardiks, mille nad oma käega on maalinud. Autosid disainivad kunstnikud nii Eestist kui ka Põhjamaadest ja Balti riikidest. Projekti saadikuteks on lauljatarid Teele Viira ja Eva Vaino ning võistlustantsija Mairold Millert.

29. augustist 15. septembrini koonduvad „Kunst ratastel“ ettevõtmised Kultuurikatla Aeda, kus üle kümne kunstniku kannavad oma ideed spetsiaalsete värvidega autodele. Autod jõuavad disainimiseks ka Põhjamaadesse ning Balti riikidesse, kus kohalikud kunstnikud annavad vanae autole uue elu. Ühe auto ettevalmistamisele ja värvimisele kulub  umbkaudu kaks päeva, mille jooksul on kõigil huvilistel võimalik jälgida protsessi, samuti vestelda kunstnikega.

Autod müüakse veebikeskkonas oksjonil, mis toimub septembris ja jääb avatuks ralli lõpuni 22. septembril. Autod antakse uutele omanikele kätte Berliinis. Info projektis osa Euroopa teedel oma elu ja võimaldab leida uusi kontakte ootamatutes olukordades.

Järgmised „Kunst ratastel“ kunstnikud avalikustatakse järgneva kahe nädala jooksul Slowballi ja Kultuurikatla kodulehel.