Kutse seminarile 23.09 10.00 “Cities For All – Tallinn For All”

14. september, 2010
disainiooHEA INIMENE!
Eesti Disainerite Liit kutsub Sind 23.septembril kell 10.00 Disainiöö seminarile Cities For All – Tallinn For All (Linnad Kõigile – Tallinn Kõigile), mis tutvustab selle sajandi megatrende, mille tundmine on vajalik nii disaineritele, arhitektidele, tootjatele, avaliku teenuse osutajatele kui ka teenuse disaineritele.
Räägime sotsiaalsest kaasatusest, kasutaja vajadusest lähtuvatest väljakutsetest uute toodete ja teenuste loomisel, kus probleem muutub uueks võimaluseks ning kasumitteenivaks innovatsiooniks.

Ühiskonna arengus on muutuste mootoriks olnud nii tehnoloogia kui ka turg, kus on oluline osa toodetel, tootmisvõimsusel, brändi atraktiivsusel. Viimasel ajal on aina tähtsamat rolli protsessides hakanud mängima kasutaja; inimene ise oma vajaduste ja erisustega. On saabunud sotsiaalse innovatsiooni ja disaini ajastu. Selle sajandi megatrendide hulka lisaks globaliseerumisele, digitaliseerimisele, muutustele väärtuste hinnangutes, majanduslikule kasvule ja tööstuse immaterialiseerimisele on tõusnud demograafilised muutused – vananemine. Prognoosi järgi on Euroopa Liidus aastaks 2025 ca 113,5 milj üle 65 aastast elanikku.

Kui me ei mõtle praegu oma vanaduspõlve peale või sellele, mismoodi meie või meie lähedased luumurru või halvatusega inimväärset elu jätkata saaks; siis millal veel? Ka reisimissoov ei kao eakatel ja erivajadustega inimestel. Inimeste eluea pikenemine mõjutab hüppeliselt pensionäridest reisijate arvu kasvu.

Turism on maailma juhtivamaid majandusharusid, mida iseloomustab suur tööhõive. Turismi sihkohtade vahel toimub äge konkurents; millega meelitada reishuvilisi erinevaid maid külastama – on see ajalugu, kultuur, meelelahutus või hoopis reisimugavus. Reisimugavuse tagab hea teenuse ja toote disain: veatult toimiv infosüsteem; hoolikalt läbimõeldud ja kommunikeeritud liiklusskeem; kergestikasutatavad piletiautomaadid; transpordi ja hoonete ligipääsetavus ka erivajadustega inimestele; kliendi soove arvestatavad hotellid; tasuta wifi; laste ja eakamate inimeste eripära arvestamine jne.    Eesti Disainerite Liit on alustanud projekti Tallinn For All, mille eesmärk on muuta linn lihtsasti ligipääsetavaks ja mugavalt kasutatavaks kõikidele vanusegruppidele, rahvustele, lastega emadele, erivajadustega inimestele sotsiaalse kaasatuse kaudu. See on nii kohaliku elanikkonna kui ka turistide igapäevase eluolu kvaliteedi parandamisele suunatud ettevõtmine. Erinevate maade tudengite, spetsialistide, erivajadustega inimeste ja teiste huvigruppide kaasabil luuakse aasta jooksul kümmekond uut toodet/teenust; ligipääsetavuse lahendust, mida tutvustatakse 2011.aastal toimuva Innovatsioonifestivali raames. Rahvusvaheliselt aina enam järgijaid omav Design For All (universaaldisaini) platvorm võimaldab tulevase kultuuripealinna Tallinna muuta kaasaega arvestavaks, inimsõbralikuks ja kõigile avatud linnaks.
Seminaril esinevad Design For All (Disain kõigile) teerajajad. Sissejuhatuse ja tervitussõnadega esineb EIDD Design For All Europe president, Finn Petren (Rootsi); vastuse küsimusele “Miks disain kõigile?” annab Pete Kercher (Itaalia). Barjäärideta linnast ja sellest, et Barcelona turismiedu ei tulene ainult kaunist vanalinnast räägib Francesc Aragall; teenuse disaini kohta ning raskustest teeleidmisega võõras keskkonnas toob näiteid Julia Cassim (Inglismaa). Mida toodete ja pakendite juures oluliseks pidada, et need sobiksid nii vasakukäelistele kui liikumispuuetega inimestele, räägib Itaalia disainer Avril Accolla. Eesti näite põhjal saab igaüks otsustada ise, kas oleme avatud linn kõikidele inimgruppidele.
10 väidet kahtlejatele, kes arvavad, et see teema neid ei puuduta.

Seminar toimub Rotermanni kvartalis, Rotermanni 5 / Roseni 10 ( Rotermanni Kaubamaja I korrus ). Registreerimine seminarile: edl@edl.eeOsalustasu 350,- tudengitele 150,- (sisaldab kerge eine) Seminar maksab EDL liikmetele 150,-Osavõtu eest tasumine: Eesti Disainerite Liit1120185723 Swedbank

 

Ilona Gurjanova
Eesti Disainerite Liit, esinaineEstonian Association of Designers, Chair Suur-Karja 14Tallinn 10140www.edl.ee tel +372 55573687