Lennusadama angaarid võitsid Europa Nostra ja EL-i kultuuripärandi grand prix’i

17. juuni, 2013

lennusadamEile, 16. juunil Ateenas toimunud auhinnatseremoonial anti üle Europa Nostra ja Euroopa Liidu peapreemia Tallinna Lennusadama vesilennukite angaaridele. Tseremoonial osalenud Eesti Meremuuseumi direktor Urmas Dresen selgitas, et kui Euroopa parimaid filme hinnatakse Cannes’i festivalil Kuldse Palmioksaga, siis kultuuripärandi säilitamisel ja taastamisel on selleks Europa Nostra peaauhind. „Muuseumina teeb see meid veel eriti õnnelikuks, sest kultuuripärandi säilitamine on üks meie olulisemaid ülesandeid,“ rõõmustas Dresen ja tänas kõiki partnereid, kes angaaride taastamisel osalesid.

Peapreemia tuli Eestisse esmakordselt. Žürii hindas Lennusadama vesilennukite angaaride restaureerimist kui suurepärast näidet tehniliselt äärmiselt keerulisest ja mitmetahulisest protsessist, mis esialgu tundus lootusetu ettevõtmisena. Samuti imponeeris kohtunikele ajaloolise hoone muutmine populaarseks meremuuseumiks ning taastatud angaaride roll mahajäetud piirkonna edasise arengu eestvedamisel. 

Prestiiže auhinna andsid Akropoli kõrval iidses amfiteatris üle Europa Nostra president Plácido Domingo, Euroopa Komisjoni haridus- ja kultuurivolinik Androulla Vassiliou ning Kreeka president Dr. Karolos Papoulias.

Auhinna võtsid Ateenas vastu Lennusadama projekteerinud arhitektuuribüroo KOKO Arhitektid esindajad Andrus Kõresaar ja Raivo Kotov. Andrus Kõresaare hinnangul oli konkurents peaauhinnale väga tihe. Kõresaare sõnul aitab Europa Nostra peaauhind tutvustada maailmale Eesti üht väga olulist kultuuripärandit ning tunnustab teostatud tööde metoodikat ja saavutatud tulemust.

Europa Nostra on Euroopa suurim ja mõjuvõimsaim kultuuriväärtuste kaitse organisatsioon, selle võrgustik hõlmab enam kui 50 riiki Euroopas ja mujal. Europa Nostra auhindadele esitati tänavu kokku 197 projekti 30 Euroopa riigist. Eestisse tuli Nostra peaauhind esmakordselt. Nostra peaauhinnale konkureerisid sel aastal koos Lennusadamaga muuhulgas Kings Cross raudteejaam Londonis, Propylaea hoone Akropolises Ateenas, Medellini Rooma Teater Hispaanias ja paljud teised suurepäraselt taastatud ehitised.

Eesti Meremuuseumi Lennusadama vesilennukite angaaride rekonstrueerimine toimus aastatel 2009 – 2012, seda kaasrahastas Euroopa Regionaalarengu Fond. Rekonstrueerimisprojekti juhtis Muuseumiehituse Sihtasutus, peaprojekteerija oli KOKO Arhitektid ning ehitaja Nordecon.