Linnaruumikonkursi “Teistmoodi avalik ruum” näitus ja võitjate väljakuulutamine

08. september, 2014

Tallinna noortenädala raames saab alates tänasest, 8. septembrist tutvuda linnaruumi konkursile “Teistmoodi avalik ruum” laekunud töödega. Konkursitööd on väljas Tallinnas Rotermanni kvartalis, Rotermanni 8 aatriumis. Linnaruumikonkursi „Teistmoodi avalik ruum“ võitjate väljakuulutamine toimub 9. septembril kell 17.00.

Tallinna Spordi- ja Noorsooamet koos Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonnaga kuulutasid suve alguses välja tudengitele suunatud linnaruumikonkursi “Teistmoodi avalik ruum”, mille eesmärgiks oli teada saada, mida arvavad Tallinna avalikust ruumist üliõpilased ning millised on nende ettepanekud avaliku linnaruumi muutmiseks ning uute ja funktsionaalsete ruumilahenduste loomiseks. Konkursi töö pidi näitama nii probleemi kui ka lahendust, teemavaldkond jäi osalejate endi valida. 

Rotermanni kvartalis on näitusel väljas kõik konkursile esitatud 17 tööd: makett koos seletuskirjaga ühel A4 lehel. 

Olete oodatud võitjate autasustamisele ja tööde tutvustamisele teisipäeval, 9. septembril algusega kell 17 näitusel, Rotermanni 8 aatriumis. Lisaks publikule on kohale oodatud kõik konkursist osavõtjad.

Konkursi töid hindasid Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd, arhitekt Villem Tomiste (EAL), Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart, arhitekt Katrin Koov (EKA) ning arhitekt ja EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan Toomas Tammis.

Korraldajad otsustasid tõsta algselt väljakuulutatud auhinnafondi suurust, sest komisjon soovis esile tõsta plaanitud kolme töö asemel neli. Žürii otsuse kohaselt antakse välja üks I koht (auhind 1000 €) ja kolm II kohta (á 500 €).

Nelja auhinnalise võistlustöö märgusõnad tähestikulises järjestuses on: “110 meetrit tänavasporti”, “Oaas”, “Taevatee” ja “Valgus”.

Konkursi žürii esimees Endrik Mänd: “Tore on tõdeda, et noored liiguvad linnaruumis  silmad lahti, märkavad, jätavad meelde, teevad järeldusi… sain olla tunnistajaks omanäolisele ja hästi õnnestunud linnaruumi ideevõistlusele. Osalejad olid märganud avaliku ruumi kitsaskohti, need esile toonud ja enamustel juhtudel ka pakkunud välja teravmeelse lahenduse, kuidas olukorda parandada. Loodan, et mõni võistlustöödest kunagi ka linnaruumis ellu viiakse.” 

Kõik esitatud tööd on leidnud positiivse viisi suhestumaks Tallinna linnaruumiga ja pakuvad erinevaid võimalusi selle parandamiseks. Sekkumised on väga erinevas skaalas, suurejoonelisest sadamaala planeeringust kuni väikse vihmavarju pakkuva paviljonini. Mitmed tööd tegelevad ruumi parema organiseerimisega jalakäijate ja muu kergliikluse tarbeks ning võimaluste leidmisega alakasutatud mitteatraktiivsete avalike kohtade meeldivaks keskkonnaks muutmisel.

EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan Toomas Tammis tunneb heameelt, et konkursile esitatud töödes on ootamatult palju personaalseid ja täpseid tõdemusi Tallinnast, mis ei ole jäänud võõraks ülevalt alla vaatamiseks vaid on jõudnud ettepanekuni ausaks lokaalseks sekkumiseks.

Näitus Rotermanni kvartalis on avatud kuni 28. septembrini E-L kell 10-20, P kell 11-18. Näituse kuraator on Kaidi Õis.

“Teistmoodi avalik ruum” konkurssi ja näitust toetavad Tallinna Spordi- ja Noorsooamet, Hasartmängumaksu Nõukogu, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Linnaplaneerimise Amet ja Eesti Arhitektuurimuuseum.