Loomemajandus võiks majandusele kordades rohkem anda, kui ta kulutab

31. mai, 2011

altLoov Eesti koos Kultuurikoja  ja Teenusmajanduskojaga korraldasid  31.mail Riigikogu Kultuuri  ja Majanduskomisjonile väljasõiduistungi tutvustamaks Eesti loomemajanduse hetkeseisu.

 

Värske koalitsioonileppe üheks eesmärgiks on muuta Eesti tunnustatud loomemajanduse- ja disainimaaks, käsitledes loomemajandust kui osa Eesti uuest majandusest. Väljasõidu eesmärk oli tutvustada loomemajanduse eripärasid ning valdkondlikke riigi partnerorganisatsioone, samuti näidata kultuurisündmuste kaudset mõju riigi majandusele tervikuna ning juhtida tähelepanu Eesti kultuuriekspordi teemadele.

Väljasõidu jooksul külastati Telliskivi loomelinnakut ning Eesti Disaini Maja. Valdkonna problemaatika teemadel esinesid PÖFFi eestvedaja Tiina Lokk, Tallinn Music Weeki korraldaja Helen Sildna, Kultuurikoja  ja Teenusmajanduskoja esindaja Ville Jehe, EASi loomemajanduse programmi koordinaator Georg Poslawski, Loov Eesti tegevjuht Eva Leemet, Eesti Disainerite Liidu esinaine Ilona Gurjanova ja Telliskivi Loomelinnaku projektijuht Herkko Labi. Kohal viibis ka Kultuuriministeeriumi esindaja Jorma Sarv.

„Loomemajandus väärib kindlasti tähelepanu ka majanduslikust, mitte vaid kultuurilisest aspektist. Loodame, et tänane istung andis Riigikogu Kultuuri  ja Majanduskomisjonile uusi  ideid majandusharu kasvu edendamiseks ning ainest koostööprojektideks,“ kommenteeris Eva Leemet, Loov Eesti tegevjuht.

„Riigid konkureerivad omavahel, et rahvusvaheliselt tunnustatud projektid endale saada. Kas Eesti saab ja tahab endale sellise mastaabiga sündmust nagu PÖFF lubada? Eesti probleem on projektipõhine finantseerimine ja lühiajaline mõtlemine, mistõttu võtame suurest potentsiaalist välja üliväikese osa,“ rääkis PÖFFi juht Tiina Lokk.

„Need vähesed ressursid, mis Eestis on võimalik loomemajandusele anda, peaksid olema mõtestatud. Seetõttu ärgem rääkigem loomevaldkonnas mitte toetusest vaid investeeringust,“ lisas Tallinn Music Weeki juht Helen Sildna.

Riigikogu Kultuurikomisjoni esimees Urmas Klaas tunnustas loomevaldkonna esindajaid  struktureeritud ülevaate ja sisuliste ettepanekute andmise eest. „Teema vajab kindlasti edasist sisulist arutelu koos riigikogu liikmete ja asjaomaste ministeeriumite esindajatega. On selge, et kultuuriüritused toovad riigile kaudselt ressursse tagasi enam, kui nendesse investeeritakse,“ kommenteeris Klaas.