Loomemajanduskeskuse parki valitakse purskkaevu

25. märts, 2013

lmk-logoTartu Loomemajanduskeskuse eestvõttel on kavas taastada Kalevi 13 maja juurde kuulunud purskkaev, mis rajati sinna 20. sajandi alguses. Loomemajanduskeskuses tegutsevad maastikuarhitektuuribürood Ökodisko ja TajuRuum on teinud kaks kavandit, mille vahel on tartlastel võimalik valida.   

 

Kavanditega saab tutvuda ja kuni 5. aprillini k.a oma arvamust avaldada Tartu linna kodulehel: http://www.tartu.ee/valipurskkaev

Tartu Loomemajanduskeskuse juhi Raul Oreškini sõnul on mõlemad kavandid sellised, mille puhul purskkaevu kasutusaeg ei piirdu vaid kolme sooja suvekuuga, vaid need on atraktiivsed ja kasutatavad ka muul ajal. Purskkaevu valmimise tähtajast rääkides ütles Oreškin: „Soovime purskkaevu taastada heategevuse abil, mistõttu on selle valmimist raske ette planeerida. Aga kohe kui valik on tehtud, alustame heategevuslike aktsioonidega, et vajalik raha kokku koguda. Selleks on avatud Tartu Kultuurkapitali juures purskkaevu taastamise sihtkapital, lisaks viime ka pargis läbi mitmeid heategevuslikke aktsioone nagu kontserdid, loterii jmt.“ 

Kunagine doktor Pfaffi villa juurde rajatud ajalooline purskkaev oli lihtne kaheksanurkne betoonist rajatis, mille keskmes oli kõrgem karikataoline betoonist kuju, tipus üks purskav veejuga. Basseiniosa kaheksal nurgal ilutsesid väikesed kaheksanurksed lillekastid püsi- või suvelilledega. Tänaseks on säilinud kunagise purskkaevu kaheksanurkne basseiniosa ning osaliselt ka selle servad.  Nii linnavalitsuse kui ka muinsuskaitse seisukoht on, et uues lahenduses tuleb aluseks võtta kaheksanurkne motiiv ning materjali osas tuleks kasutada betooni, nagu kunagise purskkaevu puhul. Muus osas piiranguid ette ei seatud. 

Purskkaevu rajamisele on lubanud õla alla panna Tartu Hansa Rotary klubi ja raha on kavas lisaks koguda annetuskeskkonna Hooandja kaudu ning korraldada mitmeid heategevusaktsioone purskkaevu rajamiseks vajamineva raha kogumiseks.

Paralleelselt purskkaevu rajamise idee arendamisega on renoveerimisel ka loomemajanduskeskuse ja uue loodusmaja vahel asuv park, mis koos uue loodusmaja hoonega valmib sellel suvel.

Rohkem infot purskkaevu kavandite valmimise kohta blogis Loomemajanduse Lood: http://loomemajandus.blogspot.com