KUTSE | TeamLab: Looming ettevõtlusesse – ühendades omavahel loovust ja ringmajandust

27. märts, 2018

Olete oodatud 20-22 aprill Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse (IVKHK) Narva kutseõppekeskusesse TeamLab häkatonile “Looming ettevõtlusesse”, kus saate koos erinevate valdkondade loomeinimeste, käsitööliste, tudengite, disainerite, ühiskonnaaktivistide, ettevõtjate ja teiste huvilistega kogenud mentorite juhendamisel luua uusi loovaid lahendusi, ühendades omavahel loovust ja ringmajandust.

TeamLab on 48-tunnine töötuba, mille eesmärgiks on uute innovaatiliste äriideede valideerimine, meeskondade moodustamine, tootearendus sealjuures prototüüpimine ja ärimudeli loomine.

“Tänane Euroopa liigub üha pikemate sammudega ringmajanduse suunas ja pikas perspektiivis on eesmärgiks jäätmevaba ühiskond. Nn “zero-waste” mudel ei tähenda siiski mitte null-jäätmeteket, vaid seda tuleb mõista eelkõige jäätmete ladestamise lõpetamise ja tekkivate jäätmete uuesti materjalina ringlusse suunamisena,” räägib ringmajandusest jäätmekäitluse ekspert (PhD) Jana Põldnurk ning lisab, et ringmajanduse tõhus elluviimine eeldab panust ja teadlikkuse tõusu nii jäätmetekitajate kui ka potentsiaalsete ringlussevõtjate ehk teisese toorme kasutajate poolelt, samuti uute kogumisskeemide arendamist ja teisese toorme väärtustamist.

TeamLabil osalejatele annab tuge ringmajanduse ja disaini valdkonna ekspert Kerli Kant Hvass, kellel on üle 10 aasta kogemusi jätkusuutlikkuse, ettevõtete vastutuse juhtimise ja ringmajanduse vallas nii Eestist, Taanist kui USA-st. Vaata kõiki TeamLabi mentoreid SIIT.

Suuremad auhinnad:

Ühele meeskonnale on Loov Eesti poolt auhinnaks koht ainulaadses veebipõhises arendusprogrammis PESA, mis alustab november 2018. Selle vahendusel saab loomeettevõtja tuge oma idee edasiarendamiseks. Auhinna väärtus on 1500€.

Ühele meeskonnale on Hollandi Suursaatkonna poolt välja pakutud teenusepakett nende toote edasiseks arendamiseks. Auhinna väärtus on 300€.

Kahe päeva jooksul lahendavad osalejad ülesandeid järgmistes valdkondades:

Moedisain – Kuidas kasutada kvaliteetseid lõikejääke moedisainis
Aksessuaarid – Kvaliteetsete materjalide kasutamine aksessuaaride tegemisel
Käsitöö – Erinevate materjalide kasutamine kingituste ja suveniiride tegemisel
Sisekujundus – Kangaste kasutamine sisekujunduses
Reklaammaterjalid – Näiteks reklaam t-särkide taaskasutamine

Osaleda võib nii olemasoleva idee ja meeskonnaga kui ka sooviga leida idee või tiim. Idee autoril on võimalik kokku panna n-ö ideaalne meeskond, kus on esindatud just tema tooteprojektile vajalikud inimesed ning kogenud mentorite käe all ideed lihvida. Meeskondades osalemine pakub aga värsendavaid väljakutseid nendele, kellel oma idee veel valmis pole. Reedel tutvustatakse ideid ja luuakse meeskonnad, laupäeval arendatakse tooteid ja teenuseid ning keskendutakse ärimudeli loomisele. Viimasel päeval ehk pühapäeval toimub ideede esitlemine meeskondade poolt, nende hindamine ja viimases etapis valitakse välja parimad ning antakse üle auhinnad.

Ajakava:

Reede:
18:00 – Kogunemine
Sissejuhatus ja seminar: Miks ringmajandus on oluline
19:00 – Ideede Pitchimine, meeskondade loomine
21:00 – Häkk algab

Laupäev:
9:00 – Hommikusöök
10:00 – Mentorlus
13:00 – Lõuna
14:00 – Häkkimine
19:00 – Õhtusöök
20:00 – Prototüüpimine

Pühapäev:
09:00 – Hommikusöök
10:00 – Häkkimine jätkub
12:00 – Lõuna
13:00 – Prototüüpide tegemine ja ettekannete valmistamine
14:00 – Esitlused
15:30 – Autasustamine
16:30 – Networking

Registreerimine: Töötuba koos koolituse, mentorluse, lõuna-, õhtusöögi ja kohvipausidega maksab õpilastele ja tudengitele 5€, kõikidele teistele huvilistele 15€. Registreeri end üritusele SIIN. Tasumine toimub sularahas kohapeal või MTÜ Loov Eesti pangakontole: EE211010220245381228. Tasumisel ülekandega palume selgituseks märkida “TeamLab 20-22.04 2018“. Arve väljastatakse peale makse laekumist.

Toimumiskoht: Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse Narva kutseõppekeskus (Kreenholmi 45, 20104 Narva)
Aeg: 20.04 – 22.04

Tutvustame Teile TeamLab@IdaViru “Looming ettevõtlusesse” mentoreid

Kaari Reimand. Kaari on Story of Afterlife kudumibrändi looja ja disainer. Tema loomingu tulemusena valmivad värvikirevad, kuid minimalistliku disainikeelega põnevad kampsunid.

Bränd sai alguse 2015 aastal ja sellest ajast saadik on otsitud lahendusi, mis võimaldaks tagada toodete võimalikult suure keskkonnasõbralikkuse, sealjuures tegemata järeleandmisi mugavas ja ilusas disainis. Story of Afterlife ammutab inspiratsiooni sidemest, mis tekib kandja ja rõiva vahel. Kuidas kantav riideese loob piiri välismaailma ja intiimse sfääri vahele. Kuidas kapiukse avamine võib ühtaaegu kanda tagasi nii melanhoolsetesse mälestustesse, kui ka olla esimeseks sammuks uute seikluste suunal. Kuidas rõivastel on eriline võime panna kandjat end tundma õrna, sensuaalse või hoopiski vaprana. Meie sooviks on julgustada naisi kasutama rõivaste maagiat näitamaks maailmale endas peituvat ilu.

“Me oleme katsetanud Story of Afterlife kampsuneid varakevadistes rabades, mis õhkavad jääd. Mässinud ennast soojadesse kampsunitesse peale öist suplust tähistaeva all. Me oleme õppinud nautima sügistorme ja unistama pikkadel talveöödel. Seega saame lubada, et Story of Afterlife kampsunid on suurepäraseks kaaslaseks, mis iganes seiklustes.”

Uuskasutuskeskusega koostöös kasutab bränd teise ringi toormaterjale, mis on valitud välja hoolikate kriteeriumite alusel, selleks et tagada kampsunitele pikk eluiga. Iga kampsun on omanäoline ja täiesti unikaalne.

 

Kerli Kant Hvass. Kerlil on üle 10 aasta kogemusi jätkusuutlikkuse, ettevõtete vastutuse juhtimise ja ringmajanduse vallas nii Eestist, Taanist kui USA-st. Eestis on ta on kaasa löönud Eesti Rohelise Liikumise, Uuskasutuskeskuse ja Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi (VEF) juures. Ta on õppinud rahvusvahelist äri ja sotsiaalettevõtlust ning 2016 a. kaitses doktorikraadi Copenhagen Business School’i juures Taanis. Oma doktoritöös uuris Kerli koostöös moeettevõtete, taaskasutusorganisatsioonide ja innovatsiooniettevõtetega ärimudelite innovatsiooni ringmajanduse rakendamiseks moe-ja tekstiilitööstuses. Kerli on töötanud ringmajanduse projektijuhina Skandinaavia rõivabrändi JACK & JONES juures ning nõustanud BESTSELLERi moekontserni ja teinud koostööd teiste ettevõttete ja algatustega ringmajanduse teemadel. Hetkel arendab Kerli ringmajanduse valdkonda Uuskasutuskeskuse juures, on külalisteadur Copenhagen Business School juures ning nõustab ringmajanduse teemadel erinevaid ettevõtmisi ja algatusi nii Eestis kui maailmas.

Laura Adamson. Adamsonlifestyle elustiilibrändi eestvedajana pakub Laura inimestele võimalust tegeleda sellega, mis tõeliselt rõõmu ja loovat arengut pakub. Ühtlasi pakub ta kursusi, mis annavad teadmisi ja arendavad oskusi moelõigete ja rõivaste loomise protsessist. Igapäevaselt tegeleb kursuste kõrvalt ka eritellimustööde ja toodete arendusega, kus kasutab eridisainiga kangast. Teadmised rõivatehnoloogiast ja disainist on ta ammutanud 11 aastat kestnud rätsepa ja konstrueerija ametipraktikast.

Tema selleaastaseks suureks sooviks ja eesmärgiks on pakkuda e-poes andekate, motivatsiooni vajavate disainerite ja käsitööliste tooteid, mis toetavad keskkonna säästlikku mõtteviisi ja omavad tähenduslikku loomislugu.

Mari Lillemaa. Mari oma loomingus keskendub ülejääkide nutikale kasutamisele, andes neile uue eesmärgi ja vahva disaini. Toodete disainimisel lähtutakse funktsionaalsusest, mugavusest ja esteetilistest väärtustest. Tema tooted on ehe näide sellest, kuidas tuues kokku oskuslikku käsitööd ning upcycle’ingu mõttelaadi toodetakse ilusaid ja unikaalseid tooteid, mis põhinevad keskkonnasäästlikul mõtteviisil.

Mari elukaaslane, hingelt keskkonnaaktivist ning Mari suurim fänn, on abiks äri arendamisel ja võtab enda kanda neid töid, mis kuntsiinimesele võivad esmalt tüütutena näida.

Upcycling ehk väärtustav taaskasutus on ülejääkidele, kasututele ja vanadele esemetele uue elu andmine. Upcycled tooted on keskkonnasõbralikud, sest puudub vajadus uue toormaterjali järele.

 

Pavel Sidorenko. Pavel on Tallinnas sündinud Eesti disainer. Ta on õppinud tootedisaini Eesti Kunstiakadeemias ja Tallinna Tehnikaülikoolis. Tema eesmärk on luua funktsionaalseid ja mängulisi tooteid, mis säilitavad oma lihtsust, suhtlevad ruumi ja kasutajaga. Paveli eesmärk on luua mitte ainult pragmaatilist vajadust, vaid ka edastada emotsionaalset kvaliteeti igapäevases keskkonnas.

 

Ürituse korraldajad on Loov Eesti, Ida-Viru Loomemajanduskeskus ja Textileinventory. TeamLab on osa “Loov Eesti+Maa” programmist, mida toetavad EAS Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest, Briti Nõukogu ja Euroakadeemia.