Loov Eesti Tallinna Ettevõtluspäeval: Tee mida tead ja tea mida teed

03. oktoober, 2017

„Kui ma oma äriga alustasin, oli mul tunne, et mind on vaja igale poole – oma ettevõttesse, ülikoolidesse õpetama, disainivaldkonda aktiivselt kaasa lööma ja veel ja veel kuhugi. Töötasin 24/7 ja ei jõudnud oma ettevõttega tegelikult kuhugi,“ rääkis tuntud nahadisainer Stella Soomlais.

Ühel hetkel tundus talle, et niimoodi enam ei saa. Vaja on end  täiendada ja oma töö ümber organiseerida. Stella taandas ennast kõikidest kohustustest peale oma ettevõtte. Tuli leida jätkusuutlik äriplaan  ning endale abilised. Stella on PESA vilistlane.

Praeguseks on Stellal 13 abilist, ettevõte on kolitud suuremale pinnale ja pakutakse innovaatilise ärimudelina ka näiteks kottide rentimist, nende hooldust ja ümbertöötlemist. „Tänapäeval pole vaja enam liigselt asju maailma juurde toota. Pead mõtlema, kuidas need kestaksid võimalikult kaua,“ rääkis Stella.

Stella teekonnast ettevõtjani saab pikemat intervjuud (inglise keeles)   kuulata SIIN

Küllike Tuvike alustas kunstnikuna. „Tegin nii nagu vaim peale tuli, ei mõelnud materjalidele, toodete müügile ega jätkusuutlikkusele,“ rääkis ta,. Ühel hetkel tundis ta, et vanamoodi enam ei saa ja liitus Loov Eesti PESA programmiga, kus sai abi nii ettevõtluse korraldamisel kui ka tootearendusel. Loogilise jätkuna liitus Küllike ka PESA+ ekspordiprogrammiga, mille lõpus käidi ühiselt Formexi messil.

„Sain alles PESA ekspordiprogrammis tegelikult aru, milline peaks olema minu toode. Üks suur tekstiilitootja soovis, et hakkaksin neile allhanget tegema – siis mõistsin, et see toode on see, mida oodatakse. Küllike otsustas, et odavalt ennast ei müü ja nüüd tegutseb tema  bränd KYLLIKE  aktiivselt. „Nüüd tunnen, et olen ekspordiks valmis,“ sõnas Küllike.

Ettevõtluspäeval oma kogemusi jaganud ettevõtjad töötavad omanimeliste brändidega. Kuidas aga luua isikubrändi?

Arengutreener e coach Aile Piilberg andis nõu kõigepealt peeglisse vaadata. Milline ma olen, mis või kes on mind mõjutanud, millised kogemused mul on, mis mind käivitab ja mis teeb mind rõõmsaks? „ Kui tunnete palgatööl rahulolematust, astuge parvelt maha ja mõelge, milles olete head. Kui ettevõtja tee ei sobi, on alati võimalus ju uuesti palgatööle minna,“ julgustas ta.  Kindlasti soovitas Aile kõik ideed, eesmärgid, mõtted ja endale antud lubadused kirja panna ning enda tutvustamisel mitte tagasihoidlik olla. „Ärge oodake, kui kõik on täiesti valmis, hakake minema ja olge julged,“ rääkis Aile. Inimene on õnnelik siis, kui ta teeb mida teab ja teab mida teeb.

PESAga saab liituda SIIN