Maineka Henkel Art.Award kunstipreemia võitis esimese eestlasena Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna dotsent Marge Monko

31. oktoober, 2012

Maineka Henkel Art.Award kunstipreemia võitis esimese eestlasena Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna dotsent Marge Monko.

30. oktoobri õhtul Viinis toimunud Henkel Art.Award auhinnagalal kuulutati selleaastase kunstikonkursi võitjaks Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna dotsent Marge Monko.  931 võistlusele esitatud töö hulgast pälvis peapreemia Monko töö “The Fall of The Manufacture“.  Esimese eestlasena konkursi võitnud Monko saab auhinnaks 7000 eurot, näituse Viini moodsa kunsti muuseumis MUMOK ja Eestis.

“Konkursile esitatud teosed – fotoseeria Kreenholmi manufaktuurist Narvas ja sellest inspireeritud videod – on valminud viimase kolme aasta jooksul ning neid läbivateks teemadeks on majanduses ja tööjõupoliitikas toimunud muutused,” selgitas Monko.

„Konkursi eesmärgiks on toetada Kesk- ja Ida-Euroopa riikide kultuuride arengut. Võistlusele on 11 aasta jooksul esitatud üle 25 tuhande võistlustöö rohkem kui 20 riigist,“ rääkis võistluse auhinnagalal Viini moodsa kunsti muuseumis Günter Thumser, Henkeli Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni juht.

„Kõik selle aasta nominendid olid väga head kunstnikud väga tugevate töödega, nii et ma ei julgenud oma võitu kuidagi loota. See oli mulle tõesti suur üllatus. Ma ei ole kunagi varem ühtegi konkurssi võitnud ja seda tähendusrikkam tundub tiitli saamine Viinis, kuna just siin alustasin ma iseseisva kunstnikuna ning tegin oma esimese näituse,“ kommenteeris võitu Marge Monko.

„Henkeli pühendumus kunstivaldkonnas aitab nähtavaks muuta noori andekaid Ida-Euroopa kunstnikke. Võistlusele esitatud tööd pakuvad huvitavat läbilõiget muutuva ühiskonna tõlgendamisest kunstnike poolt. Meil on väga hea meel, et saame võitja teosed vaatamiseks välja panna ka oma galeriis,“ ütles Rainer Fuchs, žürii esimees ja MUMOKi peakuraator.

Marge Monko näitus MUMOKis avatakse 25. oktoobril 2013 ja seda saab vaadata 2014. aasta veebruarini.

Finaali pääsesid lisaks Monkole ka lätlane Miks Mitrevics, ühistöö esitanud Anca Benera ja Arnold Estefan Rumeeniast, venelanna Olga Jitlina ja serblanna Katarina Zdjelar.

Eestist on varasemalt konkursi finaali jõudnud Hannes Seeberg 2007. aastal. Konkursile esitasid sel aastal 23 riigi kunstnikud 931 võistlustööd.

Kunstikonkursi kohta saab lisainformatsiooni http://artaward.henkel.at ja  www.facebook.com/HenkelArtAward.