MAKU loojad Kerli ja Kristi: mõelge alati sellele, kuidas ise midagi paremaks muuta/ära teha!

06. november, 2012

MAKUOktoobris startis teine lend PESA tootearendusprojekte. Nagu traditsiooniks kujunenud, tutvustame aasta jooksul teile programmis tarkust omandavaid põnevaid tooteid.  Sotsiaalse mõõtmega MTÜ MAKU pakub taaskasutatud ajalehepaberist kinkekotte. MAKU loojad Kristi Scheler (31) ja Kerli Kehman (28) räägivad ettevõtmisest lähemalt.

MAKU on alustav MTÜ, kes pakub taaskasutatud ajalehepaberist kinkekotte, mis on valmistatud Eestis käsitööna erivajadustega inimeste poolt ning kannavad seeläbi sotsiaalset lisaväärtust. Iga koti ostust läheb 50 senti koti valmistajale töötasuks. MAKU nimetati 2012. aastal Heateo SA sotsiaalse ettevõtluse koolitussarja parimaks projektiks.

Kindlasti on MAKU kottide üheks eeliseks ka omanäoline ja silmatorkav disain – eestikeelsest ajalehepaberist kotte meie kauplustes seni näha-saada ei ole.

Lisaks nö juhuslikust ajalehest valmistatud kottidele on meie eesmärk pakkuda klientidele – näiteks suurettevõtetele – nende enda ajalehest valmistatud custom-made kotte ärikingitusteks või oma toodete pakendamiseks.

Kuidas leidsite äriidee?

Idee kotte valmistama hakata on tegelikult juba mitmeid aastaid vana ning ega ajalehest valmistatud kottide näol ei ole iseenesest tegemist mingi seninägematu leiutisega. Meieni jõudsid analoogset kotid Indiast, kui seal ringi reisinud sõbranna tõi reisilt tagasi kingituse, mis oli ajalehekotti pakendatud. Kotid nägid lahedad välja (kohalikus keeles ajaleht “kõneles” mõnusalt ka koti päritolust) ning ausaltöeldes täpselt ei mäletagi, kuidas jõudsime otsuseni proovida neid ise valmistada.

Veidi pusimist ning olimegi mõne õhtuga hunniku esimesi MAKU kotte valmis meisterdanud, mida siis oma sõprusringkonnas kinkepakendina kasutasime. Kuna kotid leidsid kingisaajate poolt alati positiivset tagasisidet, siis areneski edasi soov neid mingil moel laiemale sihtrühmale pakkuma hakata.

Millises valdkonnas jäid ettevõtlusega hätta? Mis tähendab sinu jaoks PESAs osalemine?

Me kumbki ei ole varem ettevõtlusega tegelenud, mistõttu otsisime sobilikku koolitust või mentorlusprogrammi, mis äritegevuse erinevaid aspekte tutvustaks ja meid MAKU-projektiga tegelemisel ka nö tagant utsitaks. Kui Heateo SA kuulutas kevadel 2012 välja sotsiaalse ettevõtluse koolitussarja, siis saatsime oma äriplaani tutvustuse ning pääsesimegi koolitusele. Idee kaasata kottide valmistamiseks erivajadustega inimesi ja liikuda sotsiaalse ärimudeli suunas tekkis seoses ühe teise projektiga, mille käigus külastasin Eesti erinevaid erivajadustega inimeste hooldekodusid ning muuhulgas ka sealseid käsitööringe. Kuidagi klappis peas seejärel kõik loogiliselt kokku.

Milles hätta jäime, seda juba mainisin ka – kuna ettevõtlusega alustamise kogemus puudus, siis tuli keskenduda teoreetiliste teadmiste kogumisele ja teiste kogemuste kuulamisele. PESAs osalemine on meie jaoks väga hea ja loogiline samm edasi. Esialgne äriplaan on meil valmis, kuid vajab nii mõneski aspektis kindlasti täiendamist. Seda PESA koolitajate ja mentorite toel loodamegi teha.

Millised on ettevõtte tulevikuplaanid?

Hetkel keskendume äriklientide leidmisele, kellele pakkuda unikaalse disaini ja sotsiaalse lisaväärtusega pakendit kas partneritele/töötajatele kingituste pakkimiseks või ettevõtte oma toodangu pakendamiseks. Koostöös kliendiga sünnivad kindlasti parimad ideed ja lahendused, kuidas ja mis formaadis kotte valmistada, et need vastaks just selle ettevõtte vajadustele ja nägemusele.

Kindlasti  saab tulevikus näha MAKU kotte jaeturul – disaini, veini- ja raamatupoodides ning ka suurtemate kaubanduskettide, supermarketite riiulitel.

Vähem oluline ei ole ka koostööpartnerite võrgu laiendamine, et leida koostööst huvitatud töökeskused, kus toimuks MAKU kottide valmistamine ja seeläbi suureneks seal töötavate erivajadustega inimeste võimalus tööturul osaleda.

Üks hea soovitus teistele?

Olge avatud uutele ideedele ja mõelge alati sellele, kuidas ise midagi paremaks muuta/ära teha.

Tänaseks on kottide valmistamiseks sõlmitud koostöökokkulepe Tallinnas asuva puuetega inimeste töökeskusega Juks, kus oleme läbi viinud kottide valmistamise koolituse ja töökeskuse töötajate käe all on edukalt valminud näidiskotid. Kotte ja näidiseid saab hetkel tellida ja osta meiega otse ühendust võttes: makuestonia@gmail.com / tel: 55 514 053