Mikroeelarveliste mängufilmide tootmistoetuse pälvisid „Skandinaavia vaikus“ ja „Portugal“

19. aprill, 2016

Eesti Filmi Instituut (EFI) ja Kultuurkapital valisid välja kaks tootmisesse minevat mikroeelarvelist mängufilmi, seitsme kandidaadi seast tõusid esile „Skandinaavia vaikusja „Portugal.

Mõlemat võidufilmi iseloomustab jõuliselt omanäoline autoripositsioon ning võimekus nappide vahenditega väljendada midagi olulist inimeseks olemise kohta,” ütles EFI peaprodutsent Piret Tibbo-Hudgins ja lisas, et kumbki žürii valitud film saab tootmiseks rahastuse 120 000 eurot (EFI 60 000 eurot ja Kultuurkapital 60 000 eurot).

Martti Helde „Skandinaavia vaikusräägib õe ja venna taaskohtumisest pärast venna vabanemist vanglast, kus ta kandis karistust vanemate autoõnnetuse põhjustamise eest. Ühine autosõit läbi hilissügisese maastiku avab aastate eest aset leidnud kuritöö põhjused, paigutades õe sündmuste keskele.

Stsenaristid Martti Helde ja Nathaniel Price (Inglismaa) on valinud selle süütundest ja andestusest rääkiva loo jutustamiseks eksperimentaalselt minimalistliku vormi. Lugu avaneb samm-sammult ning läbi vaatepunktide muutumise. Visuaalselt õrnakoeline intellektuaalne mäng kompab vaataja eetilisi tõekspidamisi. Filmi režissöör on Martti Helde („Risttuules), produtsent Elina Litvinova ning filmi toodab stuudio Three Brothers.

Lauri Lagle debüütfilm Portugalkõneleb julgest ja armastavast Karinast, kes on juba mõnda aega pidanud plaani pakkida asjad, et võtta perega ette suvine ränd lõunasse. Plaan saab aga sootuks uue suuna, kui leiavad kinnitust Karina kahtlused tema mehe tegemistest. Lugu puudutab armastuse erinevaid faase ning lahkab paradoksi, kuidas armastada inimest sellena, kes ta oli, ja sellena, kelleks ta saab.

Tundliku närviga kirjutatud stsenaariumi vaba narratiivi pingestavad eskaleeruva frustratsiooni ja lahenduse ootamise tunne. Filmi stsenarist ja režissöör on Lauri Lagle, produtsendid Tiina Savi ja Ivo Felt ning tootjastuudio Allfilm. Peaosi mängivad Mirtel Pohla ja Margus Prangel.

 

Tibbo-Hudginsi sõnul oli teist aastat peetavale konkursile laekunud stsenaariumide hulgas nii draamasid, komöödiaid kui ka eksperimentaalfilme. Toetuse saanud filmid jõuavad kinoekraanidele tuleva aasta sügisel.

Mullusele konkursile laekus 21 projekti, millest valiti välja kolm. Kadri Kõusaare aasta alguses linastunud „Emapääses nimeka Tribeca filmifestivali võistlusprogrammi. Komöödiast „Klassikokkutulek(režissöör René Vilbre) on saanud iseseisva Eesti edukaim film. Mart Kivastiku „Õnn tuleb magades, millele eraldas kaastootmistoetuse ka Islandi filmikeskus, linastub kinodes oktoobris.