Muusikapreemia pälvisid 12 silmapaistvat muusikut

02. oktoober, 2014

Eile õhtul jagatud Muusikapreemiate gaalal tunnustati auhinnaga mitmeid tuntuid artiste nagu Rein Rannap ja Kadri Voorand, aga ka ansamblit Metsatöll. 

 

Eesti Muusikanõukogu heliloomingupreemia läks helilooja ja pianist Rein Rannapile, interpretatsioonipreemia dirigent Jüri Alpertenile ning preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest pianist ja muusikateadlane Vardo Rumessenile.

Rein Rannap ütles “Aktuaalsele kaamerale”, et sai esimese preemia heliloojana. “Nagu ma planeerisin, siis esimese poole elust olin mängija, esineja, mida aeg edasi, seda rohkem hakkan rõhku panema heliloomingule. Ma arvan, et see on viimase 6-7 aasta töö eest, kus olengi keskendunud heliloomingule ja esinemisele vähem,” selgitas ta.

“Ma tsiteeriks oma kolleegi Arvo Volmerit, kes ütles siis, kui ma sain ordeni, et hea, kui sinu pusimist on märgatud,” kommenteeris Jüri Alperten tunnustuse saamist.

Vardo Rumessen märkis, et tema preemia peaks kuuluma eesti suurtele heliloojatele, eelkõige Rudolf Tobiasele, Mart Saarele, Heino Ellerile, Eduard Tubinale.

Žüriisse kuulusid EMN juhatus ja annetajate esindaja kes valisid laureaadid Eesti Muusikanõukogu liikmete poolt üles seatud kandidaatide hulgast. Eesti Muusikanõukogu jagab rahvusvahelisel muusikapäeval muusikapreemiaid 13. korda ja ühiselt Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitaliga seitsmendat aastat järjest. Premeeritakse kogu senise tegevuse eest, preemiate suurus on umbes 3500 eurot.

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustab aastapreemiatega eelmisel hooajal enim silma paistnud muusikategelasi ja –kollektiive. Traditsioon on alguse saanud 1995. aastast. Tänavu antakse välja üheksa preemiat, mille väärtus on 3500 eurot.

Helikunsti sihtkapitali aastapreemiad läksid Age Juurikale kui aktiivsele ja isikupäraselt solistile ja ansamblipartnerile, ansamblile Metsatöll rokkmuusika järjepideva ja omanäolise edendamise eest, ansamblile Yxus kultuuriruumi rikastavate uue muusika kontsertide eest, Kadri Voorandile kui säravale ja jõulisele džässmuusikule, Kristjan Randalule tipptasemel kontsertide eest Eestis ja maailmas, Matti Reimannile pikaajalise pühendunud töö eest kammermuusika väärtustamisel, Taavi Kerikmäele kui mitmekülgsele ja uuenduslikule interpreedile, Tõnu Kõrvitsale särava ja viljaka loomingulise aasta eest ning Pille Lillele visa töö eest eesti muusikute toetuseks.

Sihtkapitali nõukogu koosseisus Marje Lohuaru, Peedu Kass, Helena Tulve, Toomas Siitan, Madis Kolk ja Toomas Olljum valis preemiate saajad välja esitatud kandidaatide hulgast ning sihtkapitali algatuste alusel.

Muusikapreemiaid jagati pidulikul auhinnatseremoonial Škoda jäähallis. Otseülekande gaalast tegi ETV. Õhtu lavastaja oli Veiko Tubin, videokunstnik Emer Värk, muusikaline juht Risto Joost.

Rahvusvaheline muusikapäev on alguse saanud 1975. aastal Rahvusvahelise Muusikanõukogu tollase presidendi, legendaarse viiuldaja Yehudi Menuhini eestvõtmisel ja seda tähistatakse ülemaailmselt igal aastal 1. oktoobril. Yehudi Menuhin kutsus sel päeval üles teadvustama muusika tähtsust kõigi inimeste elus, rõhutama, et muusika on üks inimkonna alustalasid.

Muusikanõukogu ühes liikmetega ja koostööpartneritega viis muusikapäeval läbi suurejoonelise kontserdiprogrammi – toimus 161 tasuta lühikontserti 37 erinevas linnas ja asulas üle Eesti, kontsertide kogupikkusega ligi 93 tundi ja enam kui 600 osaleva muusikuga.

 

Allikas: ERR