Näitus”Disain välja!” toob meie publiku ette Eesti ja Saksa disainerite loomingu

15. mai, 2013

Disain v2lja pilt22. mail kell 17.00 avatakse Disaini- ja Arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6) Eesti ja Saksa disainerite näitus “Disain välja!” Disainiekspordile keskenduv näitus toob esmakordselt meie disainipubliku ette Eesti disainerite seni vaid Saksamaal ja Suurbritannias eksponeeritud tööd ning valiku Hamburgi disainiparemikust. Näitusega tähistatakse Eesti Disainikeskuse viiendat sünnipäeva.

 

Väljapanek põhineb Eesti Disainikeskuse poolt 2012. aastal loodud ekspordiplatvormi kontseptsioonil FreshEst, mille kaudu on Eesti disaini tutvustanud Berliinis, Hamburgis ning selle aasta veebruaris edukalt ka Londonis. Londoni moenädala raames Briti nõukogu poolt korraldatud „International Fashion Showcase’il“ pälvis Eesti disainerite (Kristina Viirpalu, Karl Annus, Kadri Kruus, Helen Sirp ja Kristian Steinberg) väljapanek peaauhinna Emerging talent award 2013, mis avas disaineritele uksi nii Londoni, kui ka teistele välisturgudele.

Disainigaleriis on väljas Kadri Kruusi, Kristian Steinbergi, Kristina Viirpalu, Mare Kelpmani, Annike Laigo, Kärt Ojavee, Karl Annuse ja Kriss Sooniku uued, mitmel juhul Eestis seni eksponeerimata tööd. Kärt Ojavee eksponeerib näitusel laserlõikes padjakollektsiooni “First Views on Mars”, Karl Annus seitsmest puitprilliraamist koosnevat kollektsiooni „2013“. Nahadisainer Kadri Kruus paneb näitusele välja seitse kotti värskest kollektsioonist „Sublime“, Kriss Soonik esitleb pesukollektsioone sügis/talv 2013–2014. Kristina Viirpalu loomingust saab vaadata Londoni näitusel väga menukaks kujunenud elegantset villast mantlit.

Näituse eesmärk on näidata Eesti disainerite ekspordivõimelisi töid, mida seni on tutvustatud peamiselt ainult välismaa disainipublikule, sisseostjatele ja meediale. Lisaks disaineritele, kes oma loomingut juba edukalt ekspordivad, astuvad Eesti publiku ette ka Inglismaal läbilöönud ja seal tegutsevad disainerid Kriss Soonik ja Kristian Steinberg.

Eesti disainerite tööde kõrval on galeriis eksponeeritud ka kaheteistkümne Hamburgi disaineri tööd, kes ekspordikontsepsiooni desigxport hamburg all mööda maailma rändavad ja Saksa disaini tutvustavad. Saksa disainerite hulgas leidub mitmeid jätkusuutliku disainimõtlemise ja cradle to cradle põhimõtete esindajaid, kes näitavad Disainigaleriis jätkusuutlikke kotte ja kingi, loodussõbralikke riideid ja pakendeid, õiglase kaubanduse ehteid ja palju muud. Näitusel osalevad Saksa disainerid ja disainibürood: BFGF Design Studios & Mutter, Glen Oliver Löw, Lothar Böhm Associates, Florian Borkenhagen, Ropelius. Marke und Design, Frank Bürmann & Jutta von Perfall, Sibilla Pavenstedt, Nine to Five, Jan Spille & Heike S. Buehler, Cocon Commerz Privatsachen, Eiga Design, Aart van Bezooyen & Paula Raché, Jürgen Kaffer & Bettina Rosenow.

Näitusel on eksponeeritud ka abilaua ideekonkursi “Disain välja!” viie nominendi tööd.

Näituse disain: arhitektuuribüroo Kaos, graafiline disain: AKU

Näitus on avatud 1. juunini 2013 Disaini- ja Arhitektuurigaleriis, E–L 12–18.