Norra skulptuurmasti arhitektuurivõistluse III koha võitis Eesti arhitektuuribüroo Allianss Arhitektid

11. oktoober, 2010
arhkeskuslogoNorra skulptuurmasti rahvusvahelise avatud arhitektuurivõistluse III koha võitis Eesti arhitektuuribüroo Allianss Arhitektid, autoriteks arhitektid Toomas Tammis ja Paco Ernest Ulman.

Võistluse eesmärk oli leida lahendus uuele 420kV kõrgepingeliini mastile saamidele olulise kohaliku kokkusaamispaiga ning pikniku platsi läheduses. Võistlusele laekus kokku 57 tööd, peale Põhjamaade oli osavõtjaid ka Kreekast, Portugalist ja Jaapanist.

Esikoha pälvisid Taani arhitektid, võistlustöö Speilveggen, preemia 350 000 NOK (681 457 EEK).
Teise koha saavutasid Norra arhitektid, võistlustöö Verdens st?rste reinsdyr, preemia 200 000 NOK (389 404 EEK).
Kolmanda koha võitsid Eesti arhitektid, võistlustöö Kollkoll, preemia 100 000 NOK (194 702 EEK).

Žürii kommentaar: autorite eesmärk on olnud luua skulpturaalne ja stabiilne mast, mille vorm võimaldab mitmeid vastavalt keskkonnale kohaldatud variatsioone. Disain viitab kohaliku kultuuri iseloomule. Konstruktiivne lahendus põhineb nn Shuhhovi tornil, millest on edasi arendatud kuue haruline hüperboloidne mast. Tööl on väga selged skulpturaalsed väärtused, mille aluseks on meisterlikult hallatud keeruline vorm ja struktuur. Töö on vormilt ja konstruktsioonilt on üks kõige huvitavamaid.

Konkursi korraldaja, kohalik võrguettevõte Statnett, on tulemusega väga rahul ja omal sõnul kindel, et valitud võidutöö ka valmis ehitatakse.

Võistlustööde buklett (norra keeles)

Kontakt:
Toomas Tammis, autor, arhitekt V, tel 55 25996
Indrek Tiigi, Allianss Arhitektid juht, arhitekt V, tel 52 03145
Allianss Arhitektid

Edastas:
Kaire Pärnpuu, tel 51 68 953
Eesti Arhitektuurikeskuse projektijuht