Pärnu Jääfestivali kergkatuse arhitektuurikonkursi tööd jõuavad Pärnusse

21. detsember, 2010
alt27. detsembril kell 16 avatakse Port Artur 2 aatriumis näitus Pärnu Jääfestivali arhitektuurikonkursi töödest. Nädala jooksul Tallinnas esitletud näitus jõuab Jääfestivali sünnikoju Pärnusse. Konkursile esitatud töödega saab põhjalikumalt tutvuda Port Artur 2 aatriumis. Näituse avamisel on kohal ka võidutööde autorid ja žürii liikmed.

Jaanuari jooksul leitakse võidutöö MAJAMUUSIKA autori Liisi Vähiga tööle parim vorm ning tehniline lahendus, et veebruaris linnaelanikke ja -külalisi festivali raames parimal viisil rõõmustada. Jääfestival toimub 18.02-27.02.2011 Pärnus.

Arhitektuurikonkursi eesmärgiks oli leida lahendus Pärnu Jääfestivali festivaliala kergkatusega katmiseks. Katus loob külmal ajal ilmastikuolude eest kaitsva soojema festivalisüdame koos kontsertide ja tantsuõhtute, välikohvikute, töötubade ja müügikohtadega. Samuti peaks see olema kasutatav filmide näitamiseks ja näituste eksponeerimiseks. Peale Jääfestivali kasutatakse kergkatust Pärnu Veefestivalil Vallikäärus. Võistlusega käsitletav ala asub Pärnu kesklinnas Rüütli, Hommiku ja Pühavaimu tänaval.

16. detsembril selgusid Pärnu Jääfestivali festivaliala kergkatuse arhitektuurikonkursi võitjad. Konkursi tähtajaks, 10. detsembriks, laekus Tallinnas Olevimägi 7 asuvasse projektiruumi März 13 võistlustööd noortelt, kuni 30-aastastelt arhitektidelt ja kõik tööd tunnistati ka tingimustele vastavaks.

Parimaks lahenduseks valis konkursi žürii töö märgusõnaga MAJAMUUSIKA, mille autoriks osutus noor arhitekt Liisi Vähi.
Žürii hinnangul on valitud võidutöö konstruktsioonilt kõige realistlikum, samas variatsiooniderohke ning kenasti linnaruumi sobituv. Positiivsena toodi veel välja, et pakutud lahendus ei sulge tänavat tervikuna, jättes liikumisruumi liiklejaile kuid samas kattes ja kaitstes kohvikulisi ja müügipunkte. Mängulisust lisab tööle orgaaniline vorm ning võimalus laiuse ja valgusega mängida.

II preemia vääriliseks tunnistati kavand märgusõnaga CAVERNA  MAGICA, mille autoriks Tõnis Arjus.
Idee on tugeva karakteriga, vormiliselt väga põnev ning selgelt eristuv kõigist teistest pakutud lahendustest. Kindlasti pakuks palju huvitavaid võimalusi ka lastele. Siiski hindas žürii kavandi oletatavalt ülikalliks ning seetõttu mitterealiseeritavaks.

III preemia pälvis kavand märgusõnaga JÄÄÄÄR, töö autoriks Pelle-Sten Viiburg.
Žürii hinnangul on pakutud töö paindlik lahendus kõigile festivaliala tegevustele. Terviklikum ja läbimõeldum kui analoogsete kattemeetoditega lahendatud tööd konkursil. Kahtlusi tekitas siiski katmisviisi praktilisus, konstruktsiooni stabiilsus ja püsivus erinevates ilmastikutingimustes. Miinuseks peeti veel kogu tänava servast servani katmist.

Võistluse korraldajad olid Pärnu linn, Eesti Arhitektide Liit, MTÜ Loomekeskus ja OÜ HelpiR/Turundustugi. Konkursi hindamiskomisjoni kuulusid Eesti Arhitektide Liidu arhitektid Peeter Pere ja Margus Maiste,  Pärnu linnaarhitekt Karri Tiigisoon,  Muinsuskaitseameti arhitektuurimälestiste peainspektor Thea Laidvere ning OÜ HelpiR/Turundustugi esindaja Piret Hallik-Sass.

Konkursi taust
Konkurss kuulutati välja Eesti Arhitektide Liidu poolt algatatud noore arhitekti võistluse raames. Noore arhitekti võistlus on arhitektuursete kiirvõistluste sari noortele, kuni 30-aastastele arhitektidele ja arhitektuuritudengitele, et lihtsustada nende sisenemist erialasele tööpõllule. Viimaste aastate jooksul on tekkinud olukord, kus noortel arhitektidel on peale õpingute lõpetamist aina raskem konkureerida tööturul juba kogenud arhitektidega ja seetõttu reaalselt arhitektina tööle asuda. EAL soovib kiirvõistluste algatamise näol ja noori arhitekte kaasates leida omavalitsustes ette tulevatele päevakajalistele probleemidele kiireid ja alternatiivseid lahendeid. Võistlus on mõeldud Eesti arhitektkonna juurdekasvu loomiseks noorte arhitektide ja arhitektuuri üliõpilaste hulgast. Võistlused oleksid ka üheks vahendiks, kuidas siduda noor arhitekt EALiga

Fotod arhitektuurivõistluse võitjate välja kuulutamiselt Tallinnas 16.12.2010: http://www.reioavaste.pri.ee/ealnoorarhitektikonkurss01/

Arhitektuurikonkursi tööd: http://www.facebook.com/?ref=home#!/pages/Parnu-Jaa-ja-Veefestival/118666561524828

Festivaliinfo: www.waterfest.eu