Pedaspea mereranda on märkamatult kerkinud avastamisväärne varjualuste park

16. august, 2012
Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuritudengid on seitse aastat rajanud Pedaspea matkarajale eriilmelisi ehitisi, millel on üks ühine  varjualuse funktsioon.  Uusim rajatis kannab nime “Laas” ja selle varjualuse avamine toimub reedel, 17. augustil kell 19.
Iga augusti keskel käivad Eesti Kunstiakadeemia I kursuse arhitektuuritudengid Pedaspeal, Lahemaal varjualust ehitamas, sel aastal juba seitsmendat korda. Tänavuse varjualuse nimi on “Laas” ja seda ehitab 15 üliõpilast, kelle juhendajaks on arhitekt Jaan Tiidemann. Varjualuse autor on I kursuse arhitektuuritudeng Kirke Päss. Üliõpilaste sõnul kerkib tänavu kõigi aegade kõige suurem ja võimsaim helisüsteem.

Ehitamiseks on aega vaid 10 päeva, mille jooksul tuleb ehitusplats ettevalmistada, projekteerida, ehitada, tekkivaid probleeme ja vastuolusid lahendada – kogeda paljut, mis arhitekti ametiga kaasneb.

Varjualuse projekteerimine on EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna I kursuse kevadsemestri keskne õppeülesanne, mida juhendab professor Andres Alver.
Varasematel aastatel on ehitatud kuus varjualust: GIIK (2006.a), TORN (2007.a), LUIK (2008.a), KOLM (2009.a), SPIN (2010.a.) JA VARING (2011).
Pedaspea mereäärsele metsarajale kerkinud varjualuste park pakub põnevat avastamisrõõmu igas vanuses seiklejaile, sest varjualustele saab peale ronida, neist üle jalutada, sisse pugeda ja isegi kiikuda.

Kõik huvilised on avamisele oodatud 17. augustil kell 19. Kohapeal toimub ekskursioon Pedaspeale kerkinud varjualuste pargis. Varjualuste asukoht on näha internetis: http://tinyurl.com/6awdsd

Varjualuse ehitamist toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Eesti Kultuurkapital ja Puuinfo.