Perekond Kreisi Fond annab välja esimese 3000-eurose arhitektuuripreemia

31. mai, 2012
Äsjaasutatud Perekond Kreisi Fond annab välja preemia eesmärgiga väärtustada eesti arhitektuuris peavoolust kõrvale jäänud huviäratavaid ilminguid ja alternatiivseid praktikaid. See on esimene Eestis elava perekonna poolt loodud arhitektuuri toetav fond. Fondile pani aluse Heljo Kreis, varalahkunud arhitektide Hanno ja Erki Kreisi ema. Fondi nõukogusse kuuluvad Kristel Ausing, Mart Kalm, Pille Kitsing, Ülo Peil,  Andres Siim ja Emil Urbel.
3000-eurone preemia antakse üle 31.mail 2012, mil arhitekt Hanno Kreis oleks saanud 50- aastaseks. Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali kunagine esimene laureaat Hanno Kreis esindas eesti arhitektuurimaastikul isikupärast, tavapraktikaid trotsivat lähenemist, millele oli omane intellektuaalne haare.
Esimese Kreisi fondi preemia pälvib oma senise tegevuse eest arhitekt Rene Valner. Soomaal elav looduslähedase eluviisiga Rene Valner on tuntust kogunud põhumajade kavandajana. Ta seisab põhimõtteliselt lihtsa ja loomuliku, hästielatava maja eest olukorras, kus energiasäästu all mõeldakse sageli aina keerulisemaid ja kallimaid tehnilisi lahendusi.
Preemia määranud fondi nõukogu esimees Mart Kalm leidis, et lihtsameelselt mõistetud kokkuhoiu pärast vaesustub Eesti ehitatud keskkond järjest, mistõttu on õige tunnustada eetilisi loojaid, kes suudavad ühendada kohaliku materjali, energiasäästu ja kvaliteetse arhitektuuri.