Prantsuse Instituut Eestis esitleb Accord! 2014: Prantsuse kultuurisügis Eestis

07. november, 2014

mon-cerveau-a-t-il-un-sexe-poster7. – 12. novembril kinos Artis linastuv programm kannab nime “Identiteediküsimus: luubi all sugu”. Prantsuse dokumentaalfilmide nädal toimub kultuurifestivali “Accord! 2014: Prantsuse kultuurisügis Eestis” raames Prantsuse Instituudi toetusel. 

Filminädal on osaks juba 15. korda kogu maailmas toimuvast Prantsuse dokumentaalfilmide kuust, mille raames leiab aset 3000 seanssi, neist üle 400 seansi väljaspool Prantsusmaad. 

Filminädala avab 7. novembril kell 19:30 Pauline Horovitzi humoorikas personaalne lugu “Nuta mu laps, siis pissid vähem”(Pleure ma fille, tu pisseras moins), milles autor kinnitab Simone de Beauvoiri tarkusetera, et naiseks ei sünnita, vaid saadakse. Nädalavahetuse õhtutel on kavas kaks põnevat portreefilmi.

Laupäeval, 8. novembril linastub Marie Losier’ film “Ballaad Genesisest ja Lady Jaye’st” (The Ballad of Genesis and Lady Jaye), mille peaosaliseks on kunstnik ja muusik Genesis Breyer P-Orridge ning tema kaasa ja koostööpartner Lady Jaye, kes armastuse ja kokkukuuluvuse märgiks otsustasid saada üheks pandrogüünseks isikuks.

Pühapäeval, 9. novembril on kavas prantsuse LGBT-kogukonna ajaloo jäädvustamisega tegeleva Sébastien Lifshitzikultuuridokumentaal “Bambi” 1950. – 60. aastatel Pariisi kabareedes üles astunud lavatähe huvitavast elukäigust.

Uue nädala alguses 10. novembril on kavas lühifilm “Ruum” (Espace) koolitüdruku murest, et tema koolis on tüdrukute ja poiste jaoks erinevad mängualad. Sellele järgneb “Françoise Héritier ja sooreeglid” (Françoise Héritier et les lois du genre), milles tunnustatud antropoloog Françoise Héritier tõestab, et vaatamata naiste positsiooni paranemisele ühiskonnas on ikka veel kehtivaks normiks meeste ülimus.

Teisipäeval, 11. novembril on ekraanil Vietnami transvestiitidetrupi raskest turneest rääkiv film “Proua Phungi viimane reis” (Le dernier voyage de Madame Phung).

Filminädala lõpetab kolmapäeval, 12. novembril lühifilm “Blush” ühe Pariisi noormehe ettevalmistustest kauni naisena välja minna. Sellele järgneb dokumentaalfilm “Kas mu ajul on sugu?” (Mon cerveau a-t-il un sexe?), milles teadlased aitavad vaatajal kaasa mõelda, kuidas kujuneb meie seksuaalne identiteet.

Kõik filmid linastuvad ingliskeelsete subtiitritega või inglise keeles, v.a “Bambi”, mis linastub prantsuse keeles, eesti- ja venekeelsete subtiitritega.

Filminädala programmi leiab kino Artis kodulehelt

Prantsuse kultuurifestivali “Accord!” kava