Prantsusmaa avastamas Eesti disaini

18. detsember, 2018

EESTI MODERN. Marseille, Prantsusmaa

Alates 18.detsembrist kuni 15. jaanuarini 2019 saab Marseille’is UNESCO kaitse all olevas Le Corbusieri hoones tutvuda mitme omapärase väljapanekuga Eesti kaasaegsest disainist ning ajaloolise näitusega “Estonian Modern”, mis tutvustab Eesti panust radikaalselt uudse linnakeskkonna loomisel.

Eesti Disainerite Liidu ja Kolektiv 318-ga koostöös läbiviidav ühisüritus koosneb seminarist, vastuvõtust ja kahest näitusest: “Luther & Isokon”, mis uurib Eesti, Suurbritannia ja Bauhausi ootamatuid ja kaugeleulatuvaid ühendusi ning ülevaatenäitusest “Size Doesnt Matter” (“Suurus pole oluline”), mis keskendub kaasaegsele eesti disainile. Eesti Disaini Maja pop-up-pood tutvustab prantslastele ka Eesti silmapaistvamaid kaubamärke.

Eesti Disainerite Liit (EDL) töötas välja kontseptsiooni Eesti disaini välisriikides tutvustamiseks aastal 2014. “Size Doesn’t Matter” kontsept vastandab maa väiksust disainerite ja nende saavutuste rohkusele. Varem on ekspositsiooni olnud võimalik näha Brüsselis, Tallinnas, Viinis, Stockholmis, Caenis, Londonis, Pariisis, Veneetsias. Iga uue linna puhul toimub näituse kollektsioonis muudatusi. Marseille kollektsioon on koostatud koostöös prantslastega ning asetatud elavasse keskkonda – Le Corbusier maja näidiskorterisse. Eesmärk on tutvustada tänapäeva Eesti disaini läbi modernismi ajaloo võtme.

Suurepärases brutaalses ajaloolises miljöös püstitatud näitused, 140 kuulajaga läbiviidud seminar ning sellele järgnenud rahvarohke vastuvõtt andsid kinnitust suurenevast huvist Eesti kultuuri ja ajaloopärandi vastu. Seekord seisnes väikese Eesti roll selles, et panna kaks suurt riiki omavahel mõtteid vahetama eelmise sajandi silmapaistvatest arhitektidest ja disaineritest ning nende seotusest Bauhausiga unustamata sealjuures Lutheri tehase panust modernistliku linnakeskkonna loomisel. Inglismaalt olid esinema kutsutud Isokoni ajaloo uurijad Magnus Englund ja Leyla Daybelge. Isokoni ja Le Corbusier maja vahel on palju sarnasusi ning prantslasi ei jätnud külmaks inglaste ettevõtlikus oma maja kohta muuseum ja näitus teha. Sisustusajakiri Elle Decoration kutsub Eesti disaini invasiooni Marseille’s Estonia maniaks. Prantsusmaa erinevates linnades on Eesti disaini eksponeeritud üle 10 korra.

Näitus – “Size Doesnt Matter” // EESTI MODERN

Koostöös “Size Doesnt Matter” näituse kuraatoriga valis Kolektiv 318 Eesti kaasaegset disaini esindama valgustid, modulaarsed riiulid, siseruumide jaoks mõeldud kiiged, mööbli, modernistliku graafika ja brutaalse keraamika. Väljapanek paigutati korterisse, mis säilitas kõik Bauhausi looja Le Corbusier-i, Charlotte Perriandi ja Jean Prouvé baaselemendid, mis toovad leidlikult esile keskkonna funktsionaalsuse. Selle ruumi paneb elama joonte, valguse ja looduslike materjalide puhtuse ja vagura värvivalikuga Eestis disain: intelligentne, esteetiline, mänguline.

Näitusel esinevad: Toivo Raidmets, Tõnis Vellama, Raul Abner, Kerttu Laane, Joonas Torim+Marko Ala+Mihkel Mölder, Igor Volkov, Jana Jõgi, Veiko Liis, Lars-Erik Lunden+Rait Udumäe (KR Stuudio), Johanna Tammsalu, Jaanus Orgusaar, Leonardo Meigas, Tarmo Luisk, Taevo Gans, Elmet Treier, Maris Loitmets, Janno Roos+Kadi Hektor, Raili Keiv, Maria Sidorenko, Lisa Kroeber, Mari Maripuu, Mare Kelpman, Triin Maripuu, Karmen Saat, KRistiina Nurk (Nulku), Margot Vaaderpass (WOH), Sinika Seepõld (Nordhale), Eva Liisa Kubinyi (Feltive), Helina Nelis, Maile Grünberg

Loe lisaks Eesti Disainerite Liidu kodulehelt.