Psühhodisko rahvusvaheline festival toob Tartusse vinüülientusiastid

18. märts, 2019

22.–23. märtsil toimub Tartus psühhodisko rahvusvaheline festival „Analogue Livonia“, mis toob Tartu Kirjanduse Majja ja Aparaaditehasesse kokku Eesti, Läti ja Venemaa vinüülientusiastid. Festivali programmis on muusikalised loengud, film, vinüülplaadilaat, töötoad ja festivalipidu, kus lisaks kolme riigi DJ-dele astub üles  üks Läti põnevamaid muusikuid Evija Vēbere.

Festivali korraldaja Ahto Külveti sõnul on festival kõigile muusikahuvilistele mõeldud, samas tänapäeval tavalisest ehk natukene erinevat heli ja pilti pakkuv sündmus. „Sõna „analoog” festivali nimes tähendab,  et aukohale on seatud analooghelikandjaid, eelkõige vinüülplaadid ja neid kasutavad DJ-d või esinejad.  Festival seisab mõtteliselt kolmel vaalal: need on vinüüli- ja analoogtehnika, koostöö ja Liivimaa ning Tartu 2024,“ lisas Külvet.

Festival algab reedel, 22. märtsil muusikaliste loengutega Tartu Kirjanduse Majas (Vanemuise 19).

Kell 18 esineb Berk Vaher teemal „My catalogue of Livonian re-releases on an imaginary label“. „Mängin ja kommenteerin sellist vähetuntud vanemat läti, veidi ka eesti poppi, mis minu teada kas pole vinüülil või üldse helikandjal ilmunud või on neid väga raske leida, aga mis vääriksid uuesti välja andmist,”  kirjeldas Berk Vaher ise.

Kell 19.15 räägib plaadifirma Spasibo Records kaastööline Vasiliy Ostroumov Peterburist, kuidas väikese sõltumatu plaadifirmaga Venemaal hakkama saada (loengu pealkiri on „Background of Spasibo Records: How to manage independent small record label in Russia“).

Kell 20.15 näidatakse filmi „Reivi ajastu“, mis räägib teknomuusika revolutsioonist nõukogude ajal.

Nii loengud kui ka film on inglise keeles ja kõik festivalil toimuv tasuta.

Laupäeval, 23. märtsil kell 14–18 jätkub festival  Aparaaditehase Armastuse saalis (Kastani 42) vinüülplaadilaadaga, kus on kohal sõltumatud plaadifirmad Eestist, Lätist ja Venemaalt. Kasutatud vinüülplaate müüvad Eesti ja Läti vinüülientusiastid.

Lisaks tutvustatakse Tartus loodud ultraheliga vinüülplaate puhastavat masinat Degritter ning Lätis toodetavaid analoog-süntesaatoreid Erica Synths.

Kell 18 avatakse Armastuse saali kõrval Just Läti keskus. See on omamoodi väike Läti saatkond Tartus, kus hakatakse tutvustama Läti väiketootjaid ja läti kultuuri.

Festival lõpeb 23. märtsil algusega kell 22 festivali peoga Armastuse saalis, kus psühhodiskot teevad DJ-d Eestist, Lätist ja Venemaalt.

Festivali peo peaesineja on Evija Vēbere Lätist, kelle instrumentideks on tema enda haldjalik hääl ja erinevad elektroonilised instrumendid. Evijat on Maarja Merivoo-Parro iseloomustanud  kui „indie-päkapikku, kes toob kommi pigem ulakate laste sussidesse”. Evija sooloalbum „Sirdsbūt” sai 12. veebruaril toimunud Läti muusikaauhindade konkursil 2019. aasta parima alternatiivmuusika albumi tiitli.

Peol astuvad üles ka Eesti, Läti ja Venemaa DJ-d. Eriti põnev saab festivali korraldaja Ahto Külveti sõnul olema kohe pärast Evijat alustav BAZ DJ Peterburist, kes mängib tund aega ainult Melodija plaadifirma flexi-plaatidelt kummalist Nõukogude Liidu funk- ja tantsumuusikat.

Festivali korraldab pikalt psühhodisko liikumisega tegelenud Ahto Külvet, kes on ka Tartu loomemajanduskeskuses asuva plaadipoe Psühhoteek eestvedaja. Psühhoteek on omanäolise ja huvitava muusika varamu – nii plaadipood, stuudio, valgustusasutus kui ka teistmoodi muusika pakkumise koht.

Ahto Külveti sõnul on festivalile eelnenud viis rahvusvahelist psühhodisko konverentsi ning mitmete aastate jooksul loodud kontaktid Soome, Läti ja Venemaa partneritega. „Festival teeb koostööd ka Tartu Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimise meeskonnaga ning vaatab tulevikku: plaanis on loodud kontakte ja koostööd edasi arendada ja näidata neid järgmistel festivalidel  ja konverentsidel.“

Festivali toetajad ja koostööpartnerid on Tartu Loomemajanduskeskus, Tartu linn ja Tartu Euroopa kultuuripealinnaks 2024.