Räpinas avati Loomemajanduskeskus

18. jaanuar, 2013

Rapina.tollakuur«Mina üksi ei saa siin midagi teha, ainult teiega koos,» ütles Leo Kütt nädalapäevad tagasi pea viiekümnele huvilisele, kes kogunenud vastvalminud, veel mõnusalt männitõrvalõhnalise Räpina Loomemajanduskeskuse avatud uste päevale. «Siia on oodatud kõik – sünnist surmani. Eelistatud pole ei pensionärid, ei noored.»

 

Loomemaja eestvedaja ja käivitaja Leo Kütt lisas, et tulevane loomemaja saab olema avatud kella kaheksast hommikul kuni selle kellani õhtul, kui ka kõige viimane looja on oma töödega ühele poole saanud. Kuidas kõik aga tegelikkuses ja täpsemalt toimuma hakkab, näitab muidugi aeg, täna pole stiilselt renoveeritud (mõnusalt puitu ja kivi vaheldades) kunagisel mõisatallil veel sisustustki.

Leo Küti sõnul saab sisustusplaane ellu viima hakata siis, kui valla uus eelarve on vastu võetud. Siis saab otsustada, milline sisustus on võimalik projekti raames osta, ning hakata tegema hinnapakkumisi.

Sisustamist vajavad aga foto- ja kunstistuudio, käsitööruum (kuhu planeeritud seitsmed kangasteljed, pluss õmblusmasinad), pruulikoda (kus tulevikus võimalik valmistada nii mahlu, kalja kui veini), koolitus* ja seminariruum, helistuudio (kus kõverad seinad ja liivale ehitatud põrand – et helid saaks summutatud), õppeköök, näitustesaal (kus eelistatavalt kohalikud kunstnikud-käsitöömeistrid oma töid eksponeerida saavad) ning savi- ja keraamikakoda, pluss saun. Kes maja tegevusega täidavad?

«Kõige rohkem oodatud on kohalikud, tulla võivad aga kõik. Kuidas kõik aga täpselt olema saab, see alles selgub, sest sellise koha rajamine on ka mulle esmakordne kogemus,» ütleb seni Värska Veekeskuse rajamisel ja Räpina Inkubatsioonikeskuse (praegune juhataja) vedamisel kogemusi hankinud Kütt.

Tuleviku loomemajanduskeskus ideaalis?

«Ideaalis tuleb sellest selline väikeettevõtete taimelava, et siin toimetades hakkab midagi idanema ja siis istutame ta kuhugile linnamaakonda maha. Ja mul on veel ka üks salaplaan, millest ma praegu ei räägi…» lisab Kütt kavalalt.

Kust tuli loomekeskuse idee?

Olime vallavalitsuse inimestega õppereisil Soomes, pisikeses köhas Ruokalahtis ja seal oli kunagises metsakoolis selline keskus. Õhtul küsisin vallavanem Teet Helmilt, et miks meii sellist pole? Helm vaatas mulle otsa ja vastas: «Teeme ära.» Ja nii sai Räpina omale loomemaja ning vana tall uue elu.

Allikas: Koit