Reykjavikis arutleti loomeettevõtluse rolli üle ühiskonnas

05. oktoober, 2010

yaic 2Möödunud nädalavahetusel toimus Islandil, Reykjaviki linnas Islandi muusikaekspordi initsiatiivil korraldatud loometööstuse konverents „You Are In Control“, mille fookusteemaks oli sel korral „loome digitaalmaailmas“. Üheks oluliseks teemaks oli koostöövõimaluste otsimine Põhjamaade ning Eesti, Läti ja Leeduga.

 

Tallinn Music Weekil alguse saanud idee tulemusena kutsusid korraldajad Põhjamaade Ministrite Nõukogu toel konverentsile ka esindusmeeskonnad Eestist, Lätist ja Leedust. Eestit esindasid Maria-Kristiina Soomre (Kumu Kunstimuuseum), Grete Kodi (Põhjamaade Ministrite Nõukogu), Helen Sildna (Tallinn Music Week), Markko Karu (The Brand Manual) ja Martin Aadamsoo (Balti Filmi- ja Meediakool).

Konverentsil „You Are In Control“ arutasid loomeettevõtluse olulisuse üle ühiskonnas koomikust ja anarhistist Reykjaviki linnapea Jon Gnarr, Euroopa Komisjoni hariduse ja kultuuri peadirektoraadi kultuuri- ja meediaprogrammide direktor Xavier Troussard ja Tallinn Music Week festivali peakorraldaja Helen Sildna. Balti regiooni ja Põhjamaade koostööle pühendatud päeva raames arutleti võimalike koostöömudelite üle Põhjamaadega, konverents jätkus põletavate loometööstuseteemadega uue meedia arengust autorikaitse küsimusteni.

Konverentsi üheks kõneainet pakkuvamaks paneeliks kujunes arutelu teemal, kas loomeinimesed ja loomeettevõtjad võiksid omada tulevikus suuremat rolli ühiskonnas ja poliitikas. Xavier Troussard, Euroopa Komisjoni kultuuri- ja meediaprogrammide direktor uskus, et see on võimalik, kui alustada lokaalselt, kõigepealt valdkondade kaupa ja riikide tasandil. Kurioosne Reykjaviki linnapea Jon Gnarr ütles, et oleks aeg saada üle stamp-arusaamadest, justkui poliitikud ja ametnikud oleksid mingi eri-inimtüüp ning Eesti muusikavaldkonna edendaja Helen Sildna oli veendunud, et kõige aluseks on regulaarne dialoog ning põhimõtteline arusaamine, et loomevaldkonna süstemaatiline toetamine ei ole mitte „toetus“ vaid käegakatsutav investeering.

You Are In Control konverentsi viimasel päeval kandis Suurbritannia kultuuripoliitikaprofessor Colin Mercer ette veel avaldamata Islandi loometööstuse kaardistuse oodatust positiivsemadki tulemused. Islandi uuring toob välja ka konkreetsed numbrid, kui palju mõjutab loomemajandus ka nn traditsioonilisi tööstuseid ja kui palju võidavad muusikaekspordi toel teised loomamajanduse valdkonnad.

Analüüiline loomemajanduse uuring on just äsja avaldatud ka Eesti, Läti ja Leedu loomemajanduse hetkeseisu kohta. Uuringuga saab tutvuda:

http://www.looveesti.ee/loomemajandusest/materjalid/570-creative-industries-in-estonia-latvia-and-lithuania.html

 

Lisatud fotol panelistid paremalt :

Helen Sildna, Tallinn Music Weeki peakorraldaja
Jón Gnarr, Reykjaviki linnapea
Kolbrún Halldórsdóttir, Islandi Kunstnike Ühenduse president
Xavier Troussard, Euroopa Komisjoni   kultuuri ja meediaprogrammide direktor

Foto autor  Vasilis Panagiotopoulos

 

Lisainformatsioon:

Helen Sildna
Tallinn Music Weeki peakorraldaja
helen@tallinnmusicweek.ee

 

Teate edastas

Tiiu Allikmäe,
Loov Eesti
5053085
www.looveesti.ee

Loe veel samal teemal