Selgusid Eksperimenta! triennaali võidutööd

05. mai, 2011

altKoolinoorte kaasaegse kunsti triennaali Eksperimenta! avatseremoonial kuulutas rahvusvaheline žürii välja kolme kategooria võitjad ning tunnustas erimainimisega lisaks üht andekat noort kunstnikku. Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 raames sel aastal esmakordselt toimuval triennaalil esitletakse näituse teema “Ruum” tõlgendusi erinevates kaasaegse kunsti meediumites ligi 900 autorilt 13 riigist.

Eksperimenta! žürii esimehe Sirje Helme sõnul otsis ja hindas neljaliikmeline žürii töödes seda, mis on omane just Eksperimenta! osalejate vanusegrupi, 14-19aastaste loomingule. „Eksperimenta! autorite näol on tegemist väga erilise vanuserühmaga, kes on lapsepõlve ja täiskasvanuks saamise piiril. See on väga keeruline iga, kus tuleb hakkama saada iseenda ja sellele vanusele iseloomuliku maailmavaluga. Triennaalil osalejate töödes peegelduv küpsus on hämmastav ja kindlasti on nende hulgas tulevasi arvestatavaid kunstnikke,“ sõnas Sirje Helme.

2011. aasta triennaali kõige lootustandvama noore kunstniku preemia pälvis Iirimaa ekspositsiooni rühmatöö “Stop Motion Animation”. Võidutöö ühendab videolõikudena kahedimensioonilised papist väljalõiked ning varju- ning söeanimatsioonid, mille autoriteks on kümme Kilkenny linnast pärit koolinoort: Donacha Foley, Aodhagan Murphy, Niall Cooper, Tracy Dalton, Jake Casey, Feibhár Baldwin-Wall, Eanna Brennan, Stephen O’Connor, James McGrath ja Joe Carrol.

Kuraatoripreemia sai Sloveenia ekspositsiooni kuraator Nina Ostan, kes võtab triennaalil koos noorte autoritega vaatluse alla “ruumi, milles me elame”. Ühendades kohaliku ja globaalse perspektiivi, käsitletakse Sloveenia näitusetöödes teravalt nii avalikke kui isiklikke teemasid. “Noorukid näevad kunstis ühelt poolt demokraatia ja võrdsuse ruumi, kapitalismi ja meedia ülemvõimu ning manipulatsiooni vastu võitlemise ruumi. Teisalt ka kohta, kus deklareerida väga intiimseid teemasid,” kirjeldas Nina Ostan.

Kolmas triennaalipreemia anti ekspositsioonile, milles on kõige paremini integreeritud kaasaegne kunst ja kunstiharidus. Võitjaks osutus Soome ekspositsioon, kus Eksperimenta!-l osalemine on üks osa laiemast kunstiõpetuse edendamise projektist, mis kaasab üle 4000 õpilase ja 12 kooli. “Eksperimenta! Soome ekspositsiooni kuraatorina külastasin kõiki osalevaid koole ning sealseid töötubasid. Näitusetööde valikul koondasime kokku tööd, mis vaatamata autorite geograafilisele distantsile ja erinevate kunstikoolide omapäradele kannaks endas meie kui soomlaste ruumi ja seisundit – nii füüsilist kui mentaalset,” kirjeldas auhinnatud Soome ekspositsiooni kuraator Juha Saari.

Lisaks kolmele eelmainitud preemiale tõstis žürii erimainimisega esile Türgi õpilase Cagla Sozeni installatsiooni “Detail”. Oma näitusetöö kontseptsioonis kirjutab autor: “Andes oma elus palju ruumi pisiasjadele, ei mahu tähtsad asjad enam ära. Üks väikene detail võib laviinina suureks paisuda, hävitates kõik muu ning vallutades kogu ruumi. Raev, vihkamine ja kadedus on vaid väikesed detailid, kuid me anname neile märkimisväärselt suure osa oma elust. On aeg öelda “stop” detailidele ja teha ruumi asjadele, mis seda tõeliselt väärivad.”

Eksperimenta! žüriid juhtis Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme, žüriisse kuulusid Soome Laste ja Noorte Kunstikoolide Liidu juhataja ja Arts4All esindaja Anu Hietala, Brasiilia Mercosul’s Bienniaali haridusprogrammi juht Estêvão da Fontoura Haeser ning Venemaa Pedagoogika Akadeemia õppejõud Tatyana Selivanova.

Kõiki auhinnatud töid saab kõrvuti teiste, enam kui 400 triennaalil eksponeeritud teosega vaadata, kuulata ja kogeda kuni 14. juunini. Näitusekülastajad saavad anda oma hääle ka triennaali publiku lemmiku valimiseks, mille võitja kuulutatakse välja triennaali lõputseremoonial näitusel ja Eksperimenta! Facebook lehel toimuva hääletuse põhjal. Eksperimenta! näitused on avatud Tallinna Lauluväljakul T-P 11:00-19:00 ja Maarjamäe lossis K-P 10:00-17:00. Lauluväljaku Mere ja Oru väravad on näituse ajal lahti kõigile jalakäijatele, autoga pääseb näitusealale sisse Tiigi väravatest.

Eksperimenta! triennaal toob kunstihariduse kooliseinte vahelt välja ning kutsub kooliekskursioone mais ja juunis Tallinnasse, osa saama eri riikide noorte kunstnike intrigeerivatest töödest, õpilastele näitusel korraldatavatest osalusprogrammidest ning teistest Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 põnevatest üritustest. 2011. aastal räägitakse Euroopa parimad lood Tallinnas ja Eksperimenta! on esimene omalaadne kaasaegse kunsti lugu kogu maailmas. Vaata lisainfot: www.eksperimenta.net