Septembris esilinastub ETV2s Eesti disaini tutvustav dokumentaalfilm

02. september, 2011

alt16.-25.septembril on Tallinn uuendusmeelsete disainihuviliste päralt – toimub Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluv Euroopa Innovatsioonifestival IF… ja Disainiöö.


 

Pühapäeval, 18. septembril, pärast kolm päeva kestnud Disainiöö ja Innovatsioonifestivali keevalisi sündmusi, näidatakse ETV2-s 2010.aastal valminud dokumentaalfilmi „Eesti disain seestpoolt vaadates“.

’’See on lugu Eesti disainist, mille jutustavad disainerid ise. Film jälgib keskikka jõudnud Eesti disaini tema sünnist saati,’’ selgitab filmi autor Ene Läkk. „Eesti disain seestpoolt vaadates“ on Eesti disaini odüsseia. Film keskendub kahe viimase kümnendi tähtsamatele tegemistele ja sõlmküsimustele, aga põikab korraks sisse ka Nõukogude aega, mil Eesti disainilugu alguse sai. 56 minuti jooksul saab hea ülevaate Eesti disaini paremikust. ‘’Tegelikult otsib film vastust küsimusele, mis nähtus see Eesti disain õieti on,’’ sõnab Ene Läkk kokkuvõtvalt.

“Eesti tugevam pool on inimesed, kes oskavad peaaegu mitte millestki maailmatasemel asju teha. Olgu need siis kiirpaadid või mööbel või mingi elektroonika või vannid kas või. Suhteliselt kitsastes oludes tehakse kvaliteettööd,” sõnab disainer ja ettevõtja Villi Pogga, kes filmis kaasa lööb.

’’Eesti Disainerite Liit on veendunud, et diskussioon Eesti disaini olemusest ja kohast maailmas on kriitilise tähtusega kogu disaini arengule Eestis ning seepärast algastasime ka filmi loomise idee. Samuti on hea meel tõdeda, et  huviline saab tutvuda ka innovatsiooninäidetega eelnevast sajandist. See peaks looma viljaka pinnase Eesti disaini tulevikuvisiooni kujundamiseks,’’ on Eesti Disainerite Liidu esinaine Ilona Gurjanova lootusrikas.

Dokumentaalfilm on eetris ETV2-s 18.septembril kell 22.25, kordus 19.septembri hommikul.

Filmi autor on Ene Läkk, operaator Urmas Sepp, teksti loeb Taavi Eelmaa, muusika Vaiko Eplikult. Dokumentaalfilmi tegemise algatas Eesti Disainerite Liit, rahastas Eesti Kultuurkapital.

 

Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatakse 16.septembril innovatsiooni- ja disaininäitus Uutmoodi. Innovatsiooninäited Eesti disainist XX ja XXI sajandil. Näituse materjal hõlmab XX ja XXI sajandit ja on kogutud lähtudes uudsuse kriteeriumist disainile olemuslikes kihtides: funktsioon, konstruktsioon, tehnoloogia, materjal, vorm, traditsioon, tähendus.

Vt täpsemalt www.disainioo.ee ja www.innovationfestival.ee .