Soome omavalitsusi huvitab Meleski Kultuurivabrik

06. september, 2011
alt31. augustist 2. septembrini Turus toimunud Eesti-Soome omavalitsuste sõpruspäevadel esines korraldajate kutsel ettekandega Meleski Kultuurivabriku juht Oove Allmaa.
Meleski Kultuurivabrik pakkus rahvusvahelisel kohtumisel osalejatele huvi, kuna see paikneb mittelinnalises piirkonnas ja selle rajamiseks ei ole kulutatud sentigi kohaliku omavalitsuse raha.
Laiemale üldsusele on Võrtsjärve põhjakaldal paiknevas, Eesti pikima ajalooga, endises Meleski klaasivabrikus toimuv silma torganud selle suve üritustega. Mööduv suvi on toonud Meleskisse kuuendat korda toimunud rahvusvahelise Manka Boutique Pop festivali, rahvusvahelise mainega klaasikunstnike Meeli Kõiva ja Kateriin Rikkeni ühisnäituse Salasilm ning Mats Traadi poolt kirjutatud ja Priit Pedajase poolt lavastatud Ugala teatri näidendi Läbi klaasi, mis põhineb Meleski säraval ajalool.
Turu linn on koos Tallinnaga Euroopa kultuuripealinn 2011. aastal. Seal toimunud kahe riigi sõprusomavalitsuste päevad olid täielikult pühendatud loomealade arendamisele.
Eestist esinesid ettekannetega või kommetntaatoritena veel Jorma Sarv Kultuuriministeeriumist, Raul Oreškin Tartu Loomemajanduskeskusest ja Evelyn Sepp sihtasutusest Tallinn 2011.
„Kohalikus omavalitsuse eelarvest toetust mittesaav Meleski Kultuurivabrik on selles osas erandlik nähtus nii Eestis kui Soomes“ lausus Oove Allmaa. „Oleme pigem toiminud piirkonda uute ressursside toojana kui olemasolevate ressursside kasutajana.“
Oma ettekandes, mis kandis pealkirja „Kas väiksem võib olla suurem?“ analüüsis Oove Allmaa Meleski Kultuurivabriku näitel sõltumatute kultuurikeskuste suhestumist ümbruskonnaga. Selliste kultuurikeskuste tuntus ja mõju nii kodumaal kui välismaal võib sageli olla kordades suurem kui mõnel omavalitsusel.
Kultuurikeskus, mis toob väikevallas ühele rahvusvahelisele kultuuriüritusele kokku 500 inimest, on piirkondlikult samaväärne suurlinna kultuurikeskusega, mille Tallinna üritusele tuleks 130 000 külalist või Helsinki üritusele 190 000 külalist.
Sellise kaaluga kultuurikeskuse potentsiaali ärakasutamine kogukonna hüvanguks on delikaatne ja suuri väljakutseid pakkuv võimalus kõigile osalistele.
Arvestades asjaolu, et Soomes on loomekeskuste rajamise kogemusi aastakümnete jooksul hulgaliselt kogunenud, on Soome kolleegidega koostöö jätkumine Eesti omavalitsustele ja kultuurikeskustele kahtlemata oluline.
www.meleski.eu