Suurgildi hoone suleb remondiks uksed alates 11.novembrist 2009

06. november, 2009
Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone suletakse külastajatele alates 11. novembrist 2009. Selle ajani on veel viimane võimalus külastada Suurgildi hoone praegust ekspositsiooni ning näitust „Imeasjadest Eesti asjani. Eestimaa muuseumitraditsiooni algus”.
Suurgildi hoone praegune ekspositsioon annab ülevaate Eesti ajaloost alates esimestest elanikest umbes 10 000 aastat tagasi kuni 19. sajandi alguseni. Mündikabinet annab ülevaate Eestis käbivatest rahadest kuni  1918. aastani.

Näitus „Imeasjadest Eesti asjani. Eestimaa muuseumitraditsiooni algus“ tutvustab üht vanimat mäluasutust – 1864. aastal asutatud Eestimaa Provintsiaalmuuseumi, mis kogus kuriositeetide ja rariteetsete esemete kõrval ka eesti etnograafiat. Provintsiaalmuuseumi algusaegadel kogutud esemete hulgas on palju väga haruldast materjali, mille põhiliseks kogumisprintsiibiks oli eseme erandlikkus, kõrge vanus, tore lugu või hinnalisus. Nõnda on muuseumisse jõudnud kurioossed esemed nt puutükike Peeter I voodi küljest, Alaska sõjarüü. Väljas on ka üks vanimaid esemeid, 16.-11. saj eKr pärinev papüürusetükike Memphise lähedalt hauakambrist, millel on hieroglüüfkirjas fragment “Surnute raamatust”. Näha saab ka krokodillipoja muumiat ning kassi sarkofaagi Egiptusest. Paljud vanimad esemed Provintsiaalmuuseumi kogudes pärinevad Johann Burchardi erakogust „Mon faible”, mis sai alguse 1802. aastal. Tasapisi hakati enam tähelepanu pöörama esemete süsteemsele kogumisele ning ka eesti rahvakultuuri talletamisele. Aktiivsemalt hakkas muuseum kohalikku etnograafilist materjali koguma 19. sajandi lõpul.

Suurgildi hoone suletakse seoses restaureerimistöödega ning avatakse taas 2011. aastal. Projekti eesmärgiks on uuendada Eesti Ajaloomuuseumi püsiekspositsiooni ja teenuseid Suurgildi hoones Tallinna vanalinnas ning avada gildihoone tallinlastele ja Tallinna külastajatele inspireeriva ja informatiivse turismiatraktsioonina. Projekti kogumaksumus on 52 939 755 krooni, millest EL struktuurifondide Piirkonna konkurentsivõime tugevdamise programmi raames finantseeritakse 85%.

Täpsem informatsioon Suurgildi hoone restaureerimistööde kohta: direktor Sirje Karis, sirje.karis@eam.ee; gsm 50 443 40

Kasutage veel viimast võimalust nautida väljapanekuid ja maja!