TAB 2015 visioonivõistluse tähtaeg on 29. mai

29. aprill, 2015

Eesti ja Baltikumi arhitektuurivaldkonna kõige suurema sündmuse, Tallinna arhitektuuribiennaali TAB 2015 visioonivõistluse “Tallinna epitsenter” lõpuni on jäänud täpselt kuu aega. Rahvusvahelisele visioonivõistlusele oodatakse nägemusi sellest, milline võiks olla Tallinna keskpunkti – Viru väljaku – tulevik. TABi visioonivõistluse žüriid juhib maailma arhitektide absoluutsesse paremikku kuuluv Hollandi arhitekt Winy Maas.

Seekordne TABi visioonivõistlus “Tallinna epitsenter” püstitab küsimuse: mis võiks juhutuda ühe linnaväljakuga siis, kui tänavatel sõidavad ainult juhita autod. Võistluse ülesandeks on uurida, mil viisil oleks võimalik juhita autode tehnoloogia abil avaliku linnaruumi parandada. Visioonivõistluse asukohaks on Tallinna absoluutne keskpunkt – Viru ristmik. Täna on tegemist on suure ristmikualaga, mis ei täida enam avaliku linnaväljaku otstarvet, võistluse eesmärk on ümber mõtestada inimeste ja transpordi liikumise loogika ning seeläbi anda linnarahvale tagasi üks linna peaväljakutest.

Lisaks Winy Maasile kuuluvad võistluse žüriisse veel Tallinna linnaarhitekt Endrik Mänd ja TABi idee autor, arhitekt Villem Tomiste.

Visioonivõistluse kuraatori arhitekt Alvin Järvingu sõnul on Viru väljak visioonivõistluse alaks eriti sobiv, kuna just seal lõikuvad ajaloolised, tänapäevased ja ka tulevikku suunatud tegevusväljad, virtuaalse ja päriselu kihistused: “Täna on väljak linnaruumist sisuliselt kadunud ning alal paikneb liiklusmaa – aga mis võiks Viru väljakust saada tulevikus, mil tänavatel sõidavad ainult juhita autod?” Järving usub, et tehnoloogiline muutus annab Viru ristmikule tagasi võimaluse saada linnaväljakuks ning just praegu on paras aeg hakata võimalike tulevikustsenaariumite peale mõtlema, kutsudes visioonivõistlusel osalema arhitekte ja linnaplaneerijaid nii Eestist kui väljaspoolt.

Eesti Arhitektuurikeskuse ja Tallinna linna koostöös korraldatav TAB 2015 rahvusvaheline visioonivõistlus kutsub arhitekte, maastikuarhitekte, urbaniste ja nende erialade üliõpilasi pakkuma välja ideid ja meetodeid, kuidas tõsta ühe Tallinna linna olulisima linnaruumi-tulipunkti avaliku ruumi kvaliteeti. TAB 2015 visioonivõistlus on rahvusvaheline avatud ühe-etapiline arhitektuurivõistlus, mida kureerib arhitektuuribüroo Arhitekt Must.

Auhinnafond
1. preemia – 4000€
2. preemia – 2000€
3. preemia – 1000€
+ viis äramärgitud tööd
+ eraldi preemia publiku lemmikule

Võistlusele esitatud töid saab vaadata visioonivõistluse näitusel 10.-30. septembrini Viru keskuses avatud näitusel.

Visioonivõistluse tingimused on kättesaadavad TABi kodulehel.
Visioonivõistluse fotod

Kõik visioonivõistlust puudutavad küsimused palume saata aadressile competition@arhitektmust.ee.