Tallinna Loomeinkubaator on globaalse parima inkubaatori auhinna nominent

12. november, 2010
altTänavu üheksandat korda korraldatava ülemaailmse parima inkubaatori auhinna Best Science Based Incubator 2010. aasta üks nominent on ESA Tallinna Loomeinkubaator.
Enam kui 50 konkursil osalenud inkubaatori seast on Tallinna Loomeinkubaator valitud esikolmikusse, võitja kuulutatakse välja 17.-19. novembril Liverpoolis toimuval rahvusvahelisel inkubatsiooni aastakonverentsil.

Tänavuse parima inkubaatori auhinna teemaks on ettevõtlikkuse sidumine loovuse ja kultuuriga –  Combining Technological Entrepreneurship with Creativity and Culture. Konkursi läbiviijateks on teaduspõhise regionaalse arengu eksperte ja praktikuid ühendav organisatsioon The Technopolicy Network (www.technopolicy.net) ja rahvusvaheline strateegia- ja hindamisteenuste keskus CSES (the Centre for Strategy and Evaluation Services).  Inkubaatoreid hindab USA, Suurbritannia, Saksa, Rootsi ja India ekspertidest moodustatud rahvusvaheline žürii. Möödunud aastatel on sarnase tunnustuse pälvinud näiteks @Wales Digital Media Initiative Suurbritanniast (2009), Incubator d’Impresa di Città della Scienza Spa Itaaliast (2008) ja Wallonia Space Logistic Belgiast (2007).

Tallinna abilinnapea Eha Võrgu sõnul on ainuüksi suureks tunnustuseks ja võiduks  Loomeinkubaatori esikolmikusse valimine. „Teeb heameelt, et meie pingutused ja töö ei ole jäänud tähelepanuta ka mujal maailmas ning kindlasti on see positiivseks reklaamiks eeskätt Tallinna, aga ka Eesti ettevõtlusele,“ märkis Võrk. „Usun, et selline kõrge tunnustus innustab ja julgustab veelgi enam meie loomemajandusvaldkonna ettevõtteid oma äri alustama ja seda edasi arendama.“

Ettevõtluse Toetamise ja Krediidi Haldamise Sihtasutuse juhatuse liige Anu Lõhmus märkis, et nii ärialustus- kui äriarendusteenuseid on Tallinna ettevõtlusinkubaatorites arendatud just alustava ettevõtja reaalsetest vajadustest lähtuvalt. „Rahulolu pakutavate teenustega näitab klientide suur  arv – täna on meil 89 klienti, neist 26 eelinkubanti, kes juba novembrikuu lõpul äriplaane kaitsevad. Loomeinkubaator on noorim ja ka suurim ning paistab silma just suurima hulga huviliste poolest. Loomeinkubaatoris tegutsevad nii väiksemad kui suuremad ärid, tuntumad neist kindlasti rõivadisainerid Lilli Jahilo, Liina Stein, Xenia Joost ja Kalle Aasamäe,“ lausus Lõhmus. „Siinkohal tahan ülemaailmse tunnustuse pälvimisel eelkõige tänada ESA Tallinna ettevõtlusinkubaatorites tegutsevaid ettevõtteid, kes oma aktiivse ettevõtlusalase tegutsemisega loovad tegusa sünergilise keskkonna ja nii tänased kui tulevased eesti ettevõtluse edulood.“

Lõhmuse sõnul tehti ülemaailmse parima inkubaatori auhinnale Best Science Based Incubator 2010 kandideerimise ettepanek otse rahvusvahelise strateegia- ja hindamisteenuste keskuse CSES (the Centre for Strategy and Evaluation Services) poolt. Soovituse andis Suurbritannia Inkubaatorite Assotsiatsiooni (UK Business Incubation) juht Peter Harman.

2009. aastal avatud Tallinna Loomeinkubaator on üks kolmest Ettevõtluse Toetamise ja Krediidi Haldamise Sihtasutuse (ESA) juhitavast inkubaatorist. Tallinnas Baltika Kvartalis asuv stuudio- ja ateljeelaadne keskkond on rajatud loomemajanduse valdkonnas tegutsevate ettevõtetele nende arengu ja kasvu toetuseks. Tallinna Loomeinkubaator osutab alustavatele loomemajandusvaldkonna ettevõtetele teenuseid, mis on eelkõige seotud ettevõtluse alustamise (äriidee esmane analüüs, ärialane nõustamine, ettevõtluse baaskoolitus) ja äri arendamisega (sh valdkondlikud nõustamised, spetsialiseeritud koolitused, abi koostööpartnerite leidmisel nii Eestis kui välisriikides). Alustavaid loomeettevõtteid ühendavasse loomeinkubaatorisse kuuluvad aktiivsed ja toimekad moedisainerid, klaasikunstnikud, juveliirid, fotograafid ning paljud teised loomevaldkonnas tegutsejad.

Ettevõtluse Toetamise ja Krediidi Haldamise Sihtasutus (ESA, endise nimega SA Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid) on Tallinna linna poolt loodud ettevõtluse tugistruktuur, mis osutab alustavatele ettevõtjatele ärialustus-, äriarendus- ja äriruumiteenuseid. ESA eesmärgiks on Tallinna noorte ettevõtete stardi- ja arendusriskide vähendamine ning nende konkurentsivõime tõstmine. ESA raames tegutseb Tallinnas kolm ettevõtlusinkubaatorit: kaks üldinkubaatorit Kopli ettevõtlusinkubaator ja Ülemiste ettevõtlusinkubaator ning loomemajanduse edendamiseks loodud Loomeinkubaator.