Täna on rahvusvaheline muusikapäev

01. oktoober, 2010

kultminTäna, 1. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist muusikapäeva, et muusikale ühiskonnas suuremat tähelepanu juhtida. Eestis toimub täna mitmeid kontserte ning õhtusel auhinnatseremoonial Tallinna Muusikakeskkoolis selguvad 2010. aasta muusikapreemiate laureaadid, sündmuse otseülekanne algab ETVs kell 19:00.

„Inimene on harjunud elama helide keskel, täiuslikku vaikust tunnetame harva. Seepärast me sageli ei märkagi muusikat, mis heliseb meid ümbritsevas maailmas. Täna, rahvusvahelisel muusikapäeval on paslik pöörata teadlikult tähelepanu muusikale me ümber ja tunnustada neid, kes muusikat loovad või esitavad,“ ütles kultuuriminister Laine Jänes.

„Tänavu on olnud haruldane aasta, sest oleme saanud suurejooneliselt tähistada Eesti muusikaloo jaoks tõeliselt oluliste heliloojate juubelisünnipäevi. Oleme saanud osa sadadest muusikasündmustest, nautinud interpreetide esinemisi, rõõmustanud Eesti muusikale ja muusikutele osutatud rahvusvahelise tunnustuse üle. Muusika on olnud tänu sellele terve aasta jooksul esiplaanil,“ lausus minister Jänes.

Muusika-aasta sümboolse kokkuvõttena annavad Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital täna üle preemiad, et tunnustada Eesti muusikuid või muusikainstitutsioone.

Eesti Muusikanõukogu annab välja kolm 50 000-kroonist preemiat: heliloomingu-, interpretatsiooni- ja muusikaelu tegelase preemia. Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital annab välja üheksa 50 000-kroonist preemiat lõppenud hooajal enim silmapaistnud muusikategelastele.

Muusikapreemiate auhinnatseremoonia Tallinna Muusikakeskkoolis algab kell 19.00, õhtut juhivad Lea Liitmaa ja Aarne Saluveer. Eesti Televisioon teeb sündmusest otseülekande.

Rahvusvahelise muusikapäeva algatas 1975. aastal Rahvusvahelise Muusikanõukogu tollane president, legendaarne viiuldaja Yehudi Menuhin ja seda tähistatakse ülemaailmselt iga aasta 1. oktoobril.

Vaata lisaks: