Tänavuse NOORE KUNSTNIKU PREEMIA võitja selgub 7. juunil

04. juuni, 2013

noor kunst7. juunil kell 17.00 avalikustatakse Eesti Arhitektuurimuuseumis (Ahtri 2, Tallinn) tänavuse NOORE KUNSTNIKU preemia võitja.  MTÜ Noor Kunst poolt nüüd juba kaheksandat korda välja antava Noore Kunstniku preemia laureaadi väljakuulutamine toimub Eesti Kunstiakadeemia TASE ’13 lõputööde näituse raames.  

Mittetulundusühing Noor Kunst on loodud aastal 2005 ettevõtjate Guido Sammelselg ja Armin Kõomägi poolt eesmärgiga toetada ning innustada Eesti kunstnike kõige nooremat põlvkonda. Idee sünni juures mängisid aktiivset rolli kunstnikud ja kunstiõppejõud Kaido Ole ning Marko Mäetamm. Tänaseks kuuluvad NK rahastajate ringi ka ettevõtjad Indrek Prants, Sven Mansberg ja Rene Kuulmann. 

Preemia laureaatide valiku aluseks on kandidaatide bakalaureuseastme lõpetamise portfoolio või kaitstud magistritöö. Algselt BA lõpetajatele ettenähtud preemia laienes alates aastast 2011 ka MA lõpetajatele. Preemiaga tunnustatakse noori kunstnikke, kelle senine töö annab enim alust arvata, et tegu on Eesti kunsti olulisi ideid või lähenemisnurki lisavate noorte autoritega, kelle jätkamist professionaalse kunstnikuna peab vältimatult toetama.

Noore Kunstniku preemiad on alates 2005. aastast  saanud Eesti Kunstiakadeemia lõpetajatest Katrin Koskaru (2005), Edith Karlson (2006), korra ka kogu tollane lõpetav kursus projekti „Töö toidab“ eest (2007), Laura Toots ja Flo Kasearu (2008), Sigrid Viir (2009), Jekaterina Kultajeva ja Hannes Aasamets (2010), Ulla Juske, Eva Labotkin ja Kristi Kongi (2011) ja Uku Sepsivart ning Holger Loodus (2012). 

Aastal 2013 on rahalise preemia suuruseks nii BA kui MA tasemel 1500 EUR’i ning MA tasemel lisandub sellele alates aastast 2011 koostöös Eesti Kunstnike Liidu Hobusepea ja Draakoni galeriiga võimalus isiknäituseks 2014. aastal.

Preemia määramiseks on igal aastal erinevatele tasemetele moodustatud vahelduvatest liikmetest žüriid. BA žüriisse kuuluvad tänavu kunstiteadlane ja  kultuuriministeeriumi nõunik Maria-Kristiina Soomre, Tartu Kunstimaja galerist Indrek Grigor ja kunstnik Lauri Sillak (aka Laurentsius). MA-taseme žüriisse kuuluvad käesoleval aastal aga kuraator ja kunstikriitik Anders Härm ning kunstnikud Neeme Külm ja Kaido Ole.