Tarmo Luisk “Mängud tulega” Arhitektuurimuuseumis

27. september, 2011
altArhitektuurimuuseumis keldrisaalis saab 23.oktoobrini näha disainer Tarmo Luisu isikunäitust “Mängud tulega”.
Tarmo Luisu valgustinäitus „Mängud tulega“ on kunstniku personaalnäitus, mida saab näha Arhitektuurimuuseumi keldrikorruse sammassaalis. Esitlemisele tulevad unikaaldisain ja installatsioonid, kogu ekspositsioon koosneb täiesti uutest esemetest ja lavastustest. Näitus on Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluva Euroopa Innovatsioonifestival IF… ja Disainiöö kavas.

Peamiselt on Luisk tuntud valgustidisainerina ning ka nimetatud näitusel on tema valgustid väljas. Siiski ei ole tegemist tavapärase disaininäitusega: eksponeeritud on peamiselt tiražeerimiseks sobimatud esemed. Personaalnäituse raames on Luisk oma loomingut pisut vabamalt tõlgendanud ning lisaks disainile esitleb ka temaatilisi videoinstallatsioone.
Eksponeeritud esemed ei ole küll suuremas mahus tootmisesse läinud, kuid vaatamata sellele on tegu äratuntavalt disaineri loominguga, millest siiski ei puudu ka kunstiline komponent. Näituse keskseks teoseks on videoinstallatsioon, mis autori enda sõnul lähtuvat suvel maal olles nähtud ängistav-sürreaalsetest uneneägudest. Kuigi välja pandud esemete loomisele olevat andnud tõuke ärevuse ja hirmude teema, kumab installatsioonist ja tegelikult kogu näitusest läbi värskendavat (enese)irooniat. Näiteks tõuseb ekspositsioonis mitmeid kordi esile küsimus disaineri loomingu kohast maailmas, kus IKEAst saab samalaadseid või segi samasuguseid tooteid osta mitmeid kordi odavamalt.
“Mängud tulega” siduvaks teemaks võiks aga olla Eestimaa suvi: välja on pandud rohelised muruvaibad, vikatpendliga kellad, konservipurkidest õllekapad, pääsusabadega mööbel, šašlõki- ja leegimustritega tapeedikavandid, valgustid nimega “Rahvuslik aare” ning ka videoinstallatsioonides korduvad juba mainitud elemendid. Siiski on Luisu nägemus sellest pisut nihestatud ning suveöine linalaka keerutamise rõõm on asendunud teatava ahistustunde ja sarkasmiga. Kuigi näitus ei käsitle rahvuslikkuse teemat, vaid räägib siiski Luisu isiklikest kogemusest, on siiski äärmiselt sümpaatne näha, et siinset elu ei pea alati vaatama läbi viimastel aastatel peaaegu kohustuslikuks muutunud etnomustrite ja et iroonilist suhtumist võib kohata ka disaininäitusel.
Näitusel käis uudistamas vabakutseline kunstikriitik Keiu Krikmann
Näitus  „Mängud tulega“ on Arhitektuurimuuseumis avatud 15.septembrist 23.oktoobrini.
Lisainfot: www.disainioo.ee ja www.innovationfestival.ee