Tartu Kõrgema Kunstikooli mööbliosakond tähistab 60. tegutsemisaastat näitusega

03. november, 2015

„Kelder, Köln ja London“ / TKK mööbliosakond 60
Galeriis Noorus 5.-21. november
avamine reedel, 6. novembril kl 17.00

Tartu Kõrgema Kunstikooli (TKK) mööbliosakond tähistab 60. tegutsemisaastat näitusega „Kelder, Köln ja London“, mis annab võimaluse heita pilk osakonna kujunemisloosse. Tulenevalt perioodi pikkusest ja esitletava materjali  mahukusest, on näitus üles ehitatud emotsionaalse fragmentaariumina.

1955. aastal asutati Tartu Kujutava Kunsti Koolis puidu kunstilise töötlemise (puit-ehistöö) eriala. Näitus pöörab tähelepanu sellele eelnenud sündmustele ning mis kaalutlustel eriala avati. Vastavalt ühiskonnas toimuvale muutus aja jooksul korduvalt nii õppeasutuse kui ka osakonna nimetus.

Murranguliseks kujunes mööbliosakonnale 1990. aastate algus, kui võeti kurss kõrghariduse taastamisele. Tegelema hakati õppekavade arendamise, restaureerimiskoolituse sisseviimisega, täiendkoolitustega, õppijate kaasamisega arenguprotsessi, välissuhete arendamisega ning õppeasutusele uue sobiva asukohta leidmisega. 1.augustil 2000. a alustas tegevust Tartu Kõrgem Kunstikool (TKK).

Kuni mööbliosakonna kolimiseni uude asukohta Tähe tn-le 1996. aasta lõpus, tegutseti Veski 69 asuva maja keldriruumides. Hoolimata paiknemisest kehvades oludes, osaleti 1996. aasta jaanuaris Kölni mööblimessil. See oli otsustav läbimurre rahvusvahelisele areenile ja ka Eestile esmakordne osalemine Euroopa suurimal erialamessil. 2011. aastal mindi esimest korda Stockholmi mööblimessile, millest tänaseks on kujunenud tekstiiliosakonna ja mööbliosakonna iga-aastane ühisprojekt. 2013. aastast esinetakse ühiselt ka Londoni disainifestivali messil TENT London.

60 aasta jooksul on mööbliosakonnast sirgunud palju väljapaistvaid isiksusi. Oma jälje on jätnud Eesti disaini ja sisearhitektuuri ajalukku osakonna esimestest lõpetajatest Mait Summatavet (1960. a vilistlane), Leo Leesar (1961. a vilistlane) ja Taevo Gans (1961. a vilistlane).

Näitus „Kelder, Köln ja London“ on valminud mööbliosakonna üliõpilaste kursusetööna. Eksponeeritavate tööde valik väljendab üliõpilaste ja nende juhendajate nägemust, toetudes siiski ajaloolistele faktidele.  Kursust juhendasid Jaak Roosi ja Riho Tiivel.

Näitusega kaasnevad ka tasuta töötoad ning üritused, mille kohta avaldatakse täpsem info TKK veebilehel www.artcol.ee.

Galerii Noorus asub Tartus, Riia 11 ning on avatud T-L kl 11-18. Näituse külastamine on tasuta.

Fotol L. Leesare diplomitöö (1961 a). Foto autor Riho Tiivel.

Lisainformatsioon:
Jaak Roosi
Tartu Kõrgema Kunstikooli mööbliosakonna juhataja
+372 528 5567
jaak.roosi@artcol.ee

Galerii Noorus
+372 734 9954
galerii@artcol.ee
www.artcol.ee/galeriinoorus