Tartu Loomemajanduskeskus 2013. aastal

02. jaanuar, 2014

moeetendus gabriela02Aeg on vaadata tagasi eelmise aasta saavutustele. Otsa teeb lahti Tartu Loomemajanduskeskus, kes on põhjalikult eelmise aasta kokku võtnud.  Kui 2012. aastal sai loomemajanduskeskuse majadekompleks Kalevi tänaval valmis, siis 2013. aastal liikusid tööd juba majast välja. Augustis avati Tartu Loodusmaja ja LMK vahel olev põhjaliku  uuenduskuuri läbi teinud park. Korda tehti umbes 9000 ruutmeetrit põneva reljeefiga pargiala, kuhu rajati loodusliku kattega jalgteed, valgustus ja rohkelt erinevaid väikeehitisi. Pargis on ka välilava, kus esimesena toimusid mitmed Tartu muusikanädala kontserdid. 

 

Toimus suurejooneline moeetendus ja  disaininädal 

LMK 2013. aasta ettevõtmiste tippu võib lugeda 7. juunil Antoniuse õues toimunud suurejoonelise moeetenduse „Kapist välja“, kus esmakordselt said kokku Tartu professionaalsed moeloojad, esitledes üle 20 kollektsiooni ja luues uhkeid moemänge. Põneva lavastuse lõid Triinu Pungits ja Marianne Kütt.  Etenduse muusikaliseks taustaks mängis live bänd Wrupk Urei. Moeetendusele järgnes päev hiljem Antoniuse õue moebasaar, kus olid müügil eelneval õhtul nähtud kollektsioonid ja sai kohtuda kollektsioonide autoritega. 

Samal ajal korraldati ka disaininädalat, kus partneriks oli Tartu Kõrgem Kunstikool. Disaininädal „Disain on kohal“ toimus 7.−15. juunil ja tutvustas Tartuga seotud disainerite ja siin õppivate disainitudengite loomingut ning juhtis tähelepanu disainile linnaruumis. Disaininädala programmis oli palju erinevaid üritusi alates eelpool mainitud moeetendusest kuni õpitubade, diskussioonide ja tantsuetenduseni välja. Toimus rattaretk, mis kaardistas Ülejõe, Hiinalinna ja Annelinna arhitektuurilisi veidrusi ja vaatamisväärsusi, LMK õues toimus DisainiPlatvormi-nimeline aktsioon, mille käigus ehitati välimööblit, sai kaasa elada Tartu Kõrgema Kunstikooli lõputööde kaitsmistele ning õhtuti toimusid ekspertide osalusel Sparglis moe- ja disainidiskussioonid. Disaininädala lõpetas Emajõe kaldapealsel toimuv tantsuetendus, mille käigus volditi kolm mitmemeetrist paberlaeva ning saadeti need jõge mööda teele. Nädala jooksul avati veel hulganisti näitusi.

Tartus kohtusid 3D animatsiooni ja eriefektide loojad

Aprillis tuli LMK-le positiivne uudis, et on saadud rahastus 3D animatsiooni ja eriefektide tegijate võrgustiku loomise projektile, täpsemalt Põhja- ja Baltimaade koostööprojektile „BALT/NORD 3D & VFX Networking Forum“. Projekti raames korraldas LMK  8.−9. oktoobril rahvusvahelise foorumi BALT/NORD 3D & VFX Networking Forum, mis seadis eesmärgiks tuua kokku 3D animatsiooni ja eriefektide tegijad  Eestist, Balti- ja Põhjamaadest, et vahetada kogemusi ja viia ellu koostööprojekte. Esimese konverentsipäeva peaesinejaks oli Michael Fink USAst, kes on teinud või  konsulteerinud eriefekte sellistele Hollywoodi kassahittidele nagu „Blade Runner“, „Star Trek“, „Batman Returns“, „Tree of Life“, „Life of Pi“ jpt. Teise päeva peaesinejaks oli Mattias  Bergbom Rootsist, kes on samuti aidanud  kaasa mitmete Hollywoodi kassahittide (nt “Tron: Legacy” ja “The Curious Case of Benjamin Button”) valmimisele. Lisaks astusid foorumil üles paljud teised huvitavad esinejad kodu- ja välismaalt (http://www.loovtartu.ee/3dconference).

Tartus kohtusid Põhja- ja Baltimaade loomemajanduse arendajad

3.-4. oktoobril toimus Tartu Loomemajanduskeskuses (Kalevi 17) konverents CED13, kus kohtusid Põhja-ja Baltimaade loomeinkubaatorite esindajad. Konverentsi teemaks oli loomemajanduse valdkonna arendamine ja toetamine Eestis, Lätis, Soomes ja teistes Põhjamaades. Kahepäevasel seminaril vaadeldi loomemajanduse tänast olukorda ja arutleti valdkonna tulevikuperspektiivide üle.  Konverentsil esinesid asjatundjad Eestist, Lätist, Soomest, Taanist ja Rootsist. Vaata lisa www.ced13.ee

LOOMEMAJANDUSKESKUSE ETTEVÕTETE ARV KASVAB

Loomemajanduskeskuses toimus aasta jooksul kaks inkubatsioonikonkurssi, mille tulemusel võeti eelinkubatsiooni vastu 31 alustavat loomeettevõtjat. Äriplaani kaitses edukalt 27 ettevõtet. Uute ettevõtete tegevusvaldkonnad on väga erinevad: film ja video, fotograafia, moedisain, graafiline disain, sisekujundus, maastikuarhitektuur, kirjastamine jpm. 

Antoniuse õues hakkasid aasta jooksul tegutsema mitmed uued käsitöömeistrid ja ettevõtted. Aasta lõpuks tegutses seal 16 ettevõtet, mille hulgas on ka Itaalia koda, mis avas oktoobris väikese poe, kus pakutakse Itaalias toodetud toidukaupu – oliive, juustu, käsitööpastat ja muud. Antoniuse meistrite kojad on avatud külastajatele aastaringselt.

JÄTKUS NOORE KUNSTI OKSJONI TRADITSIOON JA UUENES SELLE VISUAALNE IDENTITEET

Nüüdseks on Tartu Loomemajanduskeskuse ajaloo jooksul toimunud juba kaheksa noore kunsti oksjonit. 2013. aastal toimus neist kaks, millest kevadine purustas mitmeid seniseid müügirekordeid.  Mail peeti LMK-s seitsmes Tartu noore kunsti oksjon, kus müüdi 55st enampakkumisel olnud tööst 41, mis on senistel oksjonitel müüdud teoste rekordarv. Oksjonitulu oli samuti senistest oksjonitest kõige suurem – kokku 10 497 eurot. Oktoobris Tartu Loomemajanduskeskuses peetud kaheksandal Tartu noore kunsti oksjonil oli fookuses fotokunst. 47st enampakkumisel olnud tööst müüdi 25, sealhulgas 8 fotot. Kokku oli müügitulu ligi 6000 eurot. 

 

LMK RAHVUSVAHELINE TEGEVUS

Aasta jooksul osalesid LMK töötajad mitmetel üritustel ja konverentsidel erinevates riikides ning jagasid oma kogemusi loomeinkubaatori ja loomeettevõte arendamisel. 

  • 15.-22. mail käisid keskuse juht Raul Oreškin ja arendusjuht Külli Hansen  Hiinas, kus osalesid KEA European Affairs kutsel Hiina suurimal loomemajanduse messil Shenzheni linnas ja kohtusid kohalike ettevõtete, investorite ja linnavalitsuse esindajatega.
  • Juunis käisid Raul ja Külli Siena linna kutsel Sienas, mis kandideerib Itaalia kultuuripealinnaks aastal 2018 ja jagasid oma kogemusi loomemajanduse arendamise teemadel ning inkubaatori rajamisel.
  • Novembris Cottbusis toimunud rahvusvahelise projekti „Urban Creative Poles“ lõpukonverentsil tegi Külli Hansen ettekande Tartu Loomemajanduskeskusest. Konverentsi avaettekande pidas rahvusvaheliselt tunnustatud loomemajanduse ekspert Tom Fleming.

UUS SUUR ARENDUS – FILMIPAVILJON JA FILMIFOND

LMK alustas uuringuid Tartu Filmifondi ja Filmipaviljoni tasuvuse ja teostatavuse analüüsiks. Uuringu käigus analüüsiti Eesti ja lähiriikide filmifondide ja fimistuudiote tegevust ja pakuti välja sobivaimad mudelid Tartu jaoks. Uuringu esitlemine on plaanis 2014. aasta alguses.

Kuna 2013. aasta oli kohalike valimiste aasta, siis sattus ka LMK suur arendus – filmipaviljon Raadile − valimiskarussellile, leides nii poolehoidjaid kui ka kahtlejaid. Valimiskarusselli lõppedes jäi uue koalitsiooni leppesse punkt: „Avame Raadi militaarmaastiku uue kultuurilinnaku tekkeks. Linn teeb vajaliku detailplaneeringu multifunktsionaalse loomelinnaku arendamiseks.“

* * * 

Aasta lõppes LMK jaoks uudisega, et senine LMK juht Raul Oreškin lahkub oma ametipostilt, et liikuda edasi riiklikesse kultuurisfääridesse. Detsembri keskel kuulutati välja avalik konkurss uue juhi leidmiseks. 

Loe täispikka ülevaadet aadressil http://lmk.ee/aastaylevaade2013

Foto: Gabriela Liivamägi