Tartu Loomemajanduskeskuse majad ärkavad elule

12. august, 2011

Kalevi 15 majaTartu Loomemajanduskeskus astus sel suvel jõudsa sammu edasi – keskuse tarbeks renoveeriti miljööväärtuslik puithoone Kalevi 15, mis on esimene spetsiaalselt inkubaatori jaoks kohandatud hoone loomemajanduskeskuse Kalevi tänava kompleksis. Hoogsad renoveerimistööd jätkuvad ka keskuse kolmandas majas, arhitektuurimälestisena hinnatud ja napilt hukkumisest pääsenud Kalevi 17-s. Kui ka see maja saab tagasi oma kaunid verandad ja eripärased trepikojad ja uue, moodsa sisu, ei võida sellest üksnes Tartu Loomemajanduskeskus, vaid kogu Karlova miljööväärtuslik linnaosa, mille väravas loomeinkubaator asub.

Loomemajanduskeskus kasvab majade valmides kolmekordseks ja seda mitte ainult infrastruktuuri poolest, vaid ka klientide arvult. Alates 2009. aasta sügisest, kui loomemajanduskeskus tegutsema hakkas, on meie keskuses äriplaane kaitsnud 55 loomeettevõtet, kellest 36 on soovinud ruume rentida Kalevi tänava majades. Seni on saanud aktiivselt oma ettevõtet arendada vaid need vähesed, kellele oli võimalus ruume pakkuda loomemajanduskeskuse esimeses hoones, meie villamajas.alt

Äsjavalminud Kalevi 15 hoone on justkui sümbioos vanast ja uuest. See kaunis ja lihtne maja on renoveeritud loomeinkubaatori vajadusi silmas pidades moodsaks ja funktsionaalseks keskuseks, kuid paljud säilinud detailid, nagu vanad ahjud, aknakaunistused ja ajaloolised uksed,  jäävad  uutele asukatele meenutama, et ka selle hoone seinad on näinud erinevaid aegu ja olnud tunnistajaks paljudele inimsaatustele. Veel 2007. aastal toimusid selles majas poiste tööõpetuse tunnid, nii et loominguline tegevus ei ole selles majas sugugi uus asi.

Juba kuu aega askeldavad uues majas tegusad noored ettevõtjad, kes saavad nüüd hakata realiseerima ideid ning pakkuma teenuseid. Uute asukate hulgas on ettevõtjad filmikompaniist Pimik, maastikuarhitektibüroodest TajuRuum ja Ökodisko, kunsti- ja disainikauplusest Disainimaja ning 3D ja 4D programmeerimisega tegelevast ettevõttest Visar Studio. Kalevi 13st kolis vastrenoveeritud majja üle ka sel aastal Tartu parimaks loomeettevõtteks pärjatud Mikser Disain. Kokku mahutab see kahekorruseline ja 500 ruumeetri suurune maja kümme ettevõtet.

Majas on ka tilluke, kuid hubane külaliskorter välisekspertide tarbeks. Sellise korteri olemasolu annab loomemajanduskeskusele võimaluse osaleda rahvusvahelistes vahetusprogrammides ja võtta vastu nii koolitajaid, spetsialiste, loomeinimesi kui ka vabatahtlikke mujalt riikidest pakkudes neile soodsat ja vajadusel pikaajalist majutusvõimalust.

altTeise maja valmimine oli oluline teetähis Tartu loomemajanduskeskuse tegevuses, kuid veelgi suurema rõõmu ja ärevusega vaatame aasta lõppu, kui  valmis saab põhjalikult renoveeritud Kalevi 17 ning ideedest ja sünergiast pakatavad kõik meie kolm Kalevi tänava maja. Kokku mahutab meie keskus kuni 40 ettevõtet ja loob kuni 100 uut töökohta. Siis ei võida sellest vaid loomemajanduskeskus ja Karlova linnaosa, vaid kogu Tartu linn.

Raul Oreškin, Tartu Loomemajanduskeskuse juhatuse liige