TASE ’13 toob Eesti Arhitektuurimuuseumisse ligi 80 Arhitektuuri-, Disaini-, Kunstikultuuri ja Vabade kunstide teaduskonna vastse lõpetaja magistritööd

31. mai, 2013

Täna, 31. mail kell 18.00 avab Eesti Kunstiakadeemia Eesti Arhitektuurimuuseumis (Ahtri 2, Tallinnas) magistritööde näituse TASE ’13, millest võtab osa ligi 80 noort arhitekti, disainerit, kunstnikku, kultuuriantropoloogi, muinsuskaitsjat, kunstipedagoogi, restauraatorit, teadlast ja urbanisti. 

 

Näituse kuraator Gregor Taul on sidunud tänavuse lõputööde näituse jätkuvalt aktuaalse ja palju kõneainet tekitanud EKA teemaga, püstitades küsimusi kaasaegse kunsti-, disaini- arhitektuuri- ja kunstikultuurialase kõrghariduse kohta. Kuraator seadis eesmärgiks, et lõputööde näitus võiks nii kriitilise kataloogi kui sisuka programmi poolest toimida akadeemia sees protoakadeemiana, mis seades kahtluse alla nii laiemad ühiskondlikud suhted kui akadeemia enese, püüab pakkuda leidlikke alternatiive edasiliikumiseks. 

Lähtudes briti kunstiteadlase Irit Rogoffi märkusest, et kunstiakadeemiad võiks ümber nimetada võimalikkuste akadeemiateks, kuna need peaksid olema rangelt kohad, kus ei tehta, ei valmistata ega toodeta, vaid eelkõige proovitakse, leiab Taul, et sellise aristotelliku võimalikkuse olemasolu kirjeldab tabavalt ideaalset EKA tudengit ning ka mitmeid tänavusi lõpetajaid, kes sarnanevad Robert Musili “Omadusteta mehele”, kellel on eos kõik omadused, nii palju, et neist oleks mõttetu mõni omaks võtta.

Näituse jooksul toimuvad Rotermanni soolalaos magistritööde avalikud kaitsmised, performance’id ning teemakohased vestlusõhtud. Muuhulgas leiab 8. juunil aset ka spetsiaalne publikupäev, mil muuseumisse kogunevad kõik lõpetajad, kes läbi pärastlõuna oma töödest huvilistele kõnelevad.

Näitusel esitlevad oma lõputöid avalikkusele Eesti Kunstiakadeemia 2013. aasta magistriõppe lõpetajad:

Arhitektuuriteaduskond

Arhitektuur ja linnaplaneerimine: Mari Hunt, Jaan Jagomägi, Alvin Järving, Marten Kaevats, Eva Kedelauk, Egon Metusala, Taavi Põlme, Mikk Pärdi, Maie Raud, Kristiina Remmelkoor, Kadri Sauemägi, Olli Tapani Tallbacka, Tanno Tammeson, Kevin Villem, Siim Tiisvelt, Marja-Liisa Aasvee

Urbanistika: Damiano Cerrone (lõpetas sügisel 2012), Siri Ina Ermert, Kaija-Luisa Kurik, Ulla Männi, Triin Pitsi, Sander Tint, Regina Viljasaar

Sisearhitektuur ja mööblidisain: Kaiko Kerdmann, Ingrid Carolina Marin Lukats, Katy Seppel, Õnnela Soidra, Tuuli Trei

 

Disainiteaduskond

Disain ja tootearendus (EKA ja TTÜ ühisõppekava): Tarko Koger, Janno Nõu, Aleksei Oleinik, Aap Piho, Birgit Pulk 

Disain ja rakenduskunst:

Ehte- ja sepakunst: Nils Hint, Rainer Kaasik-Aaslav 

Nahakunst ja -disain: Artjom Babitski, Karin Kallas, Anneli Metsmaa, Marta Moorats 

Keraamika: Maris Loitmets, Rita Randmaa 

Klaasikunst ja -disain: Sandra Allemann

Moedisain: Joanna Kivihall

—-

Tootedisain: Raili Keiv, Anti Laanemaa, Ingela Viks

 

Kunstikultuuri teaduskond

Kunstiteadus: Annika Toots, Triin Loks

Kunstipedagoogika: Kalli Kalmet, Jane Raud, Silvia Reinpuu, Maarja Selli, Kadriann Soosaar

Rahvakunst ja kultuuriantropoloogia: Helen Adamson, Eliisa Ehin, Bianka Marran, Kristin Raup, Silja Saulep, Tanel Tsirgu

Restaureerimine ja muinsuskaitse: Johanna Lamp, Elle Lepik, Kärt Pauklin, Anu Seidla, Sille Siidirätsep, Mariliis Vaks

 

Vabade Kunstide teaduskond

Animatsioon: Idil Deniz Karabay, Zane Oborenko, Anu-Laura Tuttelberg

Fotograafia: Flo Kasearu, Karel Koplimets, Katrin Sarapuu

Kunst: 

Graafika: Gudrun Heamägi

Installatsioon ja skulptuur: Marianne Jõgi, Maigi Magnus

Joonistamine: Liisa Kruusmägi 

Maal: Susanna Emilia Salama

Stsenograafia: Henry Griin, Ele Krusell, Eve Ormisson, Sander Põldsaar

Tegevuskunst: Henri Hütt, Tiina Sööt 

Näitus on avatud ajavahemikul 1. juuni–9.juuni iga päev kella 10–19.  EKA tudengitele ja õppejõududele on näitus tasuta. 

Näituse täispilet maksab 3€, sooduspilet 1,5€.

Näituse avamine 31. mail kell 18:00, Eesti Arhitektuurimuuseumis, Rotermanni soolalaos, Ahtri 2; osalemine kõigile tasuta.

Avamisel loovad audiovisuaalset heli EKA, EMTA ja G.Otsa nimelise Muusikakooli üliõpilased ja vilistlased Carl-Robert Kagge (live-visuaal), Ove-Kuth Kadak (fono), Einike Leppik (live-elektroonika).  Audiovisuaalne kompositsioon Ties sünnib reaalajas, selle idee põhineb inimkeha ja keskkonna vastandamisel, nendevaheliste seoste leidmisel ja sümbioossel kõrvutamisel.
Kuulda ja näha saab minimalistlikke ja dissonantseid maastikke, mis helis-pildis põimivad, lõimuvad ja vastanduvad.

—-

TASE on Eesti Kunstiakadeemia üliõpilas- ja magistritööde näitused, avalikud kaitsmised, avatud loengud, linnalised sekkumised, üliõpilaste omaalgatuslikud projektid ja ERKI Moeshow.
Eesti Kunstiakadeemia seob kevadeti üheks tervikuks oma peamised avalikkusele suunatud üritused, ühendades magistrantide lõputööde väljapaneku, tudengite omaalgatuslikud kunsti- ja disainiprojektid, avalikud kaitsmised ja ERKI moeshow üheks kunstisündmuseks, mis kaasab Tallinna erinevaid punkte ja vältab läbi jaanipäevani.

Lisaks TASE ’13 põhinäitusele Eesti Arhitektuurimuuseumis, Rotermanni soolalaos (31. mai–9. juuni) toimub maist juunini hulk teisi lõputööde väljapanekuid, lõpetajate isikunäituseid, tudengite omaalgatuslikke kunstiprojekte, installatsioonide avamisi, avalikke loenguid ja ERKI moeshow, millega EKA püüab kinnistada kaasaegse kunsti, disaini ja arhitektuuri kohta ühiskondlikus mälus.

Lõputööde näitused on toimunud ülikooli algusaastatest alates, kuid TASE nimetuse all aastast 2007.

Info näituste jm programmi kohta täieneb igapäevaselt veebilehel tase.artun.ee

Magistritööde näituse meeskond:

Kuraator: Gregor Taul

Näituse kujundaja: Mart Vainre

Graafiline disain: Epp Õlekõrs, Ott Metusala

Korraldustugi: Solveig Jahnke

Tehniline abi: Marten Esko, Jonas Taul, Maria Kesküla

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Arhitektuurimuuseum, Papyrus, Akzo Nobel, Ilotrükk