Team on ettevõtluses olulisem kui idee

23. mai, 2013

johannes savolainen

“Hea meeskond ja keskpärane idee on etem, kui briljantne idee keskpärase meeskonna käes,” väitis Johannes Savolainen “Disain välja!” konverentsil. Loe edasi

 

Soome ärikiirendi ja riskikapitali ettevõtte Royal Majestics partneri Johannes Savolaineni sõnul ei ole raske mitte idee leidmine, vaid selle äriks pööramine. “Olenemata tootest on äris vaja siiski kindlaid oskusi, seega on meekonna kokku panemisel olulised konkreetsed kogemused, oskused ning ka kontaktid,” rääkis Johannes. 

Edu saavutamine on küllaltki juhuslik: “Edu juhtub siis, kui oled õigel ajal õige ideega õiges kohas. Valemeid hea ja toimiva disainikontseptsiooni jaoks ei ole.” 

Rääkides investeeringutest, räägib Johannes kolmest tasemest: “Esiti küsitakse raha oma perekonnalt, seejärel pangast ning kolmanda variandina saame rääkida investoritest. Kuna start-upide riskid on suured, ootatakse raha tagasi 5-6 kordselt. Pitchimisel on alati oluline see aspekt välja tuua.”

Edukaid projekte on kümnest vaid üks, kuid keegi on alati ka ebaõnnestunud projektidesse investeerinud. “Sisuliselt peab see üks ülejäänud kümne kahjud katma. Näiteks Rovio puhul oli edukas alles 52. projekt, kuid fnatseeriti ju ka 51. esimest toodet,” lõpetas Johannes.