Telliskivi Loomelinnaku korraldatud Tallinna Tänavatoidufestival on esimene rahvusvaheliselt tunnustatud süsinikneutraalne sündmus Eestis

24. oktoober, 2016

Tänavu 11.-12. juunil kolmandat korda Telliskivi Loomelinnakus toimunud Tallinna Tänavatoidufestivali tunnustati rahvusvahelise ökosertifikaadiga WWF Gold Standard. Tegu on esmakordse omalaadse tunnustusega Eestis toimuvale avalikule üritusele.

Põhjamaade ja Baltikumi suurima tänavatoidufestivali eesmärgiks pole vaid uulitsaköögi nautimine ning mõnus ajaveetmine, vaid ka festivali käigus tekitatava süsinikjalajälje kompenseerimine. Alates käesolevast aastast on ligi 60 söögi- ja joogikoha ning 18 000 külastajaga Tallinna Tänavatoidufestival „roheline“ ettevõtmine, kus sööki-jooki pakutakse valdavalt taaskasutatavatelt ja biolagunevatelt nõudelt ning mille keskkonnahoidlikkust on ametlikult tunnustatud sõltumatu osapoole – Soome keskkonnakaitse edendamise ettevõtte Nordic Offset Oy – väljastatud ökosertifikaadiga.

Kui näiteks põhjanaabrite tuntuima ning keskkonnasõbralikema muusika- ja linnafestivali Flow süsinikjalajälje kompenseerimise vahendeiks on muuhulgas taastuvenergia ettevõtete toetamine ja madala emissioonitasemega diiselkütuse kasutamine, siis Tallinna Tänavatoidufestivali keskkonnasäästlikku suunda sobib iseloomustama lihtne “koristame enda peo järelt ära” suhtumine ning teadlik valik pakkuda ja tarbida võimalikult väikese keskkonnamõjuga kaupu ja teenuseid.

“Me ei arva, et peaksime ettevõttena panustama ainult niipalju, kui seadus nõuab ja meile majanduslikult tulutoovam on, ning mitte grammigi rohkem. Ainult meie ise saame luua keskkonna, mis on jätkusuutlik ja kus inimestel on hea olla. Seda tuleb teha reaalsete tegude, mitte üksnes loosungitega,” sõnab Telliskivi Loomelinnaku asutaja Jaanus Juss.

Tänavuse toidufestivali korraldajad keskendusid eeskätt sellele, et ettevõtmise süsinikjalajälg oleks juba eos võimalikult madal. Koostöös Pakendiringlusega tagati korralik prügi sorteerimine nii toitlustajate kui külastajate poolt. Külastajate poolt tekitatava prügi liigitada kolme eri prügikasti; toitlustajate kasutuses oli aga eraldi jäätmekäitlusala, kus jäätmed tuli jagada viide erinevasse gruppi. Kõik jäätmed läksid taaskasutusse või biokütuseks. Toitlustajatele kehtestati nõue pakkuda toitu biolagunevatelt, taaskasutatavatelt või muudelt keskkonnasõbralikelt nõudelt. Plastiknõud ei olnud lubatud.

„Üksikud erandid tulid siiski ette, sest kohalik hulgimüügisüsteem ei ole veel valmis mõistlikul kulutasemel pakkuma biolagunevaid kohvitopse, kaasi või kõrsi,“ nendib Telliskivi Loomelinnaku sisujuht Raimo Matvere. „Ent tänavune festival näitas, et enamik toitlustajaid tuleb keskkonnasäästliku ideega kaasa. Lõpuks ikkagi pingutas iga osaleja kõvasti, et kõiksugu ökotopse ja -nõusid leida. Sarnast keskkonnasõbralike nõude suunda jätkasime Telliskivi Kirbufestivalil ning edaspidi on see kindlasti meie festivalidel normiks. Eesmärk on meie festivalid täielikult plastikuvabaks muuta.“

Vastavalt Tallinna Tänavatoidufestivalile Soome ettevõtte Nordic Offset Oy poolt määratud WWF Gold Standard ökosertifikaadile kompenseeris tänavune Tallinna Tänavatoidufestival oma energiakasutust, alltöövõtjate transporti ning süsiniku emissiooni, toetudes Hiinas asuva rahvusvahelise tuulefarmide projekti CECIC Zhangbei Dayangzhuang Wind Farm Project kehtestatud nõuetele.

Tänavu 11.-12, juunini toimunud Tallinna Tänavatoidufestivalil osales kokku ligi 60 joogi- ja söögipakkujat. Avatud olid kõik Telliskivi alalised kohvikud ja restoranid, kohal olid nii foodtruck’id, eriilmelised ja eksperimentaalsed pop-up-köögid ning auhinnatud restoranid ja toidukohad Eestist, Lätist, Leedust, Soomest, Itaaliast ja Inglismaalt.

Endise Balti Raudtee tehase territooriumile rajatud Telliskivi Loomelinnak on sõltumatu ettevõtluskeskus, mis põhineb 100% erakapitalil. Loomelinnak avardab Tallinna südalinna piirid üle raudteerööbaste, teisele poole Balti Jaama ning pakub hubast ja boheemlaslikku alternatiivi vanalinna vaatamisväärsustele ja ööelule. Tegu on suurejoonelise linnaruumi taashõivamisega — vanale tööstusalale antakse uus elu ning juba olemaolevale arhitektuurile leitakse alternatiivne ja uudne otstarve.
Loomelinnaku 35 000 m2 suurusel alal paikneb 10 hoonet, kus tegutseb ligi 250 ärksat loomeettevõttet, vabaühendust ning äri. Lisaks kontoritele, ateljeedele, stuudiotele, töökodadele, prooviruumidele ja kauplustele võib Loomelinnakust leida ka rattastuudio, pagarikoja, trükikoja, teatrilava, mitu kontsertsaali, klubi, kohvikut, restorani ja galeriid; samuti tegutsevad linnaku ruumides lastehoid ning joogastuudio. Lisaks kord aastas toimuvaile suurüritustele nagu Tallinna Tänavatoidufestival ning Tallinn Music Weeki ja Jazzkaare kontserdid toimub Telliskivi Loomelinnakus aasta jooksul üle 500 erineva kultuurisündmuse.