Ülemaailmne tsirkusepäev Tallinnas 2013

16. aprill, 2013

Kreete kätelseisEesti tsirkusekogukond kutsub tähistama ülemaailmset tsirkusepäeva Tallinnas laupäeval 20. aprillil Tsirkuse Rongkäigu-, Tsirkuse Olümpia ning meistriklassiga. Laupäevane „Eesti tsirkuse vaba lava“ etendus Nukuteatris toob esimest korda ajaloos ühel õhtul kokku Eesti parimad artistid.

 

Ülemaailmset tsirkusepäeva aprillikuu kolmandal laupäeval viiakse läbi maailma erinevais paigus juba neljandat aastat. Eestis tähistatakse sündmust teist korda, kuid suurejoonelisemalt kui eelmisel aastal.

20. -21. aprillil toimuvad Tallinna kesklinnas mitmed sündmused, kus saavad kokku Eesti tsirkuserahvas, sõpruskond ja tsirkusekunsti austajad.

Uus tsirkus on võrreldes traditsioonlilise tsirkusega noor kunstiliik. 70ndatel Prantsusmaalt alguse saanud uue tsirkuse liikumine on viimase kümnendi jooksul jõuliselt arenenud ka Põhjamaades.

Eestis on viimasel kümnendil toimunud suur muutus tsirkusealase koolituse mahus ja kvaliteedis. Tegutsevaid tsirkusekoole on hetkel neli, nendest kaks (OMAtsirkus, Tsirkusestuudio Folie) pakuvad igapäevast treeningsüsteemi laia spektriga harrastajatele. Eesti koolide väga heast tasemest annavad tunnistust noorte artistide edukas tegutsemine nii Eestis kui Euroopas. Eesti tsirkusekoolidest on välja kasvanud mitmed noored artistid, kes on parasjagu õppimas tsirkuse kõrgkoolides välismaal ning oodatud tagasi Eestisse artistide ja treeneritena.

Hiljuti on suurematest tsirkusesündmustest Eestis aset leidnud rahvusvaheline uue tsirkuse festival Tsirkusepuu. Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi raames täitusid Kadrioru park ja Kumu auditoorium nädalaks publikuga, kes said osa tsirkuseetendustest, tänavatsirkusest ja meistriklassidest.

Kultuurikatlas avaneb Baltikumi esimene Uue tsirkuse keskus, mis hakkab pakkuma tuge Eesti laste ja noortetsirkuse arengule. Arendame tsirkust kui kunstvormi – võõrustame rahvusvahelisi ja kodumaiseid lavastusi, festivale, kunstnikke ja truppe. Kultuurikatel hakkab koostöös partneritega korraldama kaasaegse tsirkuse festivali ning rahvusvaheliste tegevuste ja residentuuride kaudu arendama tsirkuse professionaalide tegevust. Kultuurikatel kui valdkondadevahelisele koostööle suunatud platvorm loob hea pinnase, kus uus tsirkus saab areneda valdkondadevaheliselt.

Eesti tsirkuserahvas kutsub üles väljuma rutiinist ning tulema ühiselt tähistama tsirkusepäeva läbi järgevate sündmuste:

20. aprill 12.00 SUUR TSIRKUSE RONGKÄIK
Päeva alustatakse meeleoluka Tsirkuse Rongkäiguga Vabaduse väljakult. Läbi Vanalinna ja Raekoja platsi siirdutakse mööda Viru tänavat Tammsaare parki. Rongkäigul on osalemas kogu Eesti tsirkuserahvas, klounid, akrobaadid, sõbrad ja tsirkusekunsti austajad. Rongkäigule annavad volüümi torupillihelid ning Universaal Universumi trummarid.
Tsirkusekogukond kutsub kõiki üles leidma endas killuke klouni. Sobitage selga kapinurgast leitud värviline riideese -nt täpiline lips, võtke kaasa oma pered ja sõbrad ning tulge rongkäigule!

13.00 TSIRKUSE OLÜMPIA 
Tammsaare pargis toimuvast sõbralikust olümpiast on oodatud osa võtma kõik, kel julgust ja tahtmist. See võiks olla väljakutseks ka neile, kel varasem kogemus puudub. Võistlusaladeks on hula rõnga keerutus, kätelseis, kätel jooks, monorattsõit ja žongleerimine. Osalemine tasuta. Võitjatele auhinnad.

18.00 EESTI TSIRKUSE VABA LAVA

Nukuteatris astuvad üles klounid Piip ja Tuut, ansambel Kriminaalne Elevant, OMAtsirkus, Tsirkusestuudio Folie, Lemme Vaher Vaherite Tsirkuseperekonnast,  Eesti Mustkunstnike Liit, Meelis Kubo jt Eesti tsirkuse parimad artistid. Artistide kohta leiab rohkem infot kodulehelt www.tsirkus.ee
Piletid müügil Piletilevis hinnaga12/10€ ning tund enne etenduse algust kohapeal hinnaga15€. Kohtade arv piiratud.

21. aprill 14.00 ŽONGLEERIMISE MEISTRIKLASS

Salme Kultuurikeskuse võimlas toimuv tasuta meisriklass treenerite Maarja Roolaht ja Simon Loisel’i  (Prantsusmaa) käe all on avatud kõigile soovijatele.

Vaata videoklippi https://www.youtube.com/watch?v=ZV4AN_H-BjQ

Kuula audioklippi http://www.youtube.com/watch?v=jamQv5WS-28 

Ülemaailmset tsirkusepäeva Tallinnas korraldavad Tsirkusestuudio Folie ja OMAtsirkus.

Toetajad:

Eesti Kultuurkapital, B6 Studios, Hasartmängumaksu Nõukogu, Overall Eesti AS, Skypark

Rohkem infot www.tsirkus.ee

Foto: OMAtsirkus, Margus Terasmees