Uus tantsu lava avab uksed Eesti kaasaegse tantsu retrospektiiv-programmiga

17. september, 2014

Tallinnas Telliskivi loomelinnakus teeb 1. oktoobril uksed lahti Sõltumatu Tantsu Lava, mille sissejuhatuseks toimub 2. – 23. oktoobrini retrospektiivne avamisprogramm „Tants Reloaded”, kus näidatakse nelja omal ajal tähenduslikku lavastust.

“Tants Reloaded” on Eesti kaasaegse tantsu retrospektiiv, mis võtab luubi alla unustatud vanad lavastused ja taaselustab kaasaegse tantsu tööd varasemast ajast. Taastamisele ja taasesitamisele tulevad Karl Saksa „The Drone of Monk Nestor”, Triin Reemanni „Hea kuudis”, Raido Mägi „Meelega 2” ning Kaja Lindali „Kiri maalt”.

Retrospektiiviga alustab neist kõige uuem, 2011. aastal esietendunud Karl Saksa palju tähelepanu pälvinud lavastus “The Drone of Monk Nestor”.

Nädal hiljem näeb 2006. aastal esietendunud Triin Reemanni „Hea kuudis“, mis on samal õhtul Taavet Janseni 2002. aastal valminud tantsufilmiga „Trinitriin“. “Trinitriin” valiti 2006. aastal parimaks filmiks Reject filmifestivalil Rotterdamis. Triin Reemanni debüütlavastus rühkis omal ajal otsemaid Euroopa lavadele ning seda näidati mitmetel festivalidel nii Eestis kui Aerowaves võrgustiku festivalil Resolution! Suurbritannias The Place teatris. „Hea kuudis” on jõudnud noppida auhindu Saksa festivalilt ning ka Moskvas festivalil Personal Profiles. 8 ja 9. oktoobril on Triin peale mõningast pausi taastagasi ja laval.

2005.aastal lavavalgust näinud Raido Mägi “Meelega2” oli tookord jätk, sealt kust Raido pooleli jäi „Meelega“ esimese osas. Mägi eelmine töö “Meelega” oli omas hetkes üks Eesti kaasaegse tantsu eredamaid sooloetendusi ja seda esitati üle 30 korra erinevatel festivalidel Eestis, Rootsis, Soomes, Taanis, Saksamaal, Austrias, Prantsusmaal, Šveitsis ning Venemaal, teiste seas Tanz Im August festivalil Berliinis ja ImPuls Tanz festivalil Viinis. Eesti publikul on võimalus nüüd seda taas pea 10 aastat hiljem näha ja Raido enda esituses.

Neljandal oktoobri nädalal, taasetendub Kaja Lindali 2004. aastal valminud “Kiri maalt” lavastus, millega Kaja balletimaailmast nüüdistantsu sisenes, pälvides Philip Morrise Tantsuauhinna läbilöögi preemia. Tants Reloaded programmi lõpetab Kajaga koos pilk tulevikku, kus Külli Roosna ja Kenneth Flak lavastuses “Blood Music” võtavad välja juhtmed ning seovad oma keha külge masinad.

Sõltumatu Tantsu Lava eestvedaja Triinu Aron kommenteerib, et “vaatamata sellele, et nii mõnigi lavastus tuli üles otsida VHS-lt, on tähelepanuväärne fakt, et kõiki töid esitavad täna, 10 aastat hiljem samad tantsijad, lavastuste autorid ise. Seetõttu on lavastus küll sama, aga esitus kindlasti midagi hoopis muud kui omal ajal“.

Tants Reloaded videotutvustus: http://youtu.be/oW3vd_L3oq0 

Tants Reloaded programm kestab 2. – 23. oktoober Sõltumatu Tantsu Laval Telliskivi 60a.

www.stl.ee!