“Uutmoodi”- 100 aastat Eesti disainiajalugu

13. oktoober, 2011

alt16. septembrist 6. novembrini on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatud eesti disaini- ja innovatsiooniajaloo näitus “Uutmoodi”, mille kuraatoriks on Ene Läkk. “Uutmoodi” on ehk üks mahukamaid Disainiöö raames avatud näitusi, katab see ju ligikaudu 100 aastat eesti disainiajaloos. Näitusele on kokku otsitud eksponaate nii möödunud sajandi algusest kui viimastestki aastatest.

 

Peamiselt tootedisaini koondavas väljapanekus on esindatud mitmed erinevad disainivaldkonnad: elektroonika, mööbel, valgustid, raadiotehnika, meditsiin, mootorsõidukid, tekstiil. Näitust ühendava märksõnana on kuraator nimetanud uuenduslikkust, ja seda pigem funktsionaalse poole kui vormikäsitluse osas. Seetõttu võikski öelda, et kuigi Läki kureeritud näitus annab ülevaate, mis on eesti disainis pea saja aasta jooksul toimunud, teeb ta seda tavapäraselt pisut erineva nurga alt. Kuigi eesti disain on ajaloolistel põhjustel olnud tihedalt seotud tarbekunstiga, siis viimast näitusel ei kohta. “Uutmoodi” ei lähtu niivõrd mitte eesti disaini arenguloogikast, vaid pigem asetab fookusesse konkreetsed esemed.

See aga ei tähenda nagu ei pöörataks näitusel tähelepanu esemete disainimise kontekstile. Näitust saadab mahukas tekstiraamat, millest iga eksponaadi kohta täpsemalt lugeda saab. Samuti on näituse paremaks mõistmisel abiks film “Eesti disain seestpoolt vaadates”, mida külastajad tagumises saalis näha võivad. Kuigi rõhutatakse eelkõige iga eseme innovaatilist lahendust omas valdkonnas, joonistuvad hoolikal vaatlemisel ekspositsioonis välja ka erinevatele perioodidele ja valdkondadele omased jooned. Näiteks on huvitav jälgida, et 1980.aastate lõpul ja 1990.aastate alguses, enne kui arvutid Eestis laiemalt levima hakkasid, disainisid neid ka eestlased. Sel perioodil disainiti veel teisigi tooteid, mis erinesid varasemalt kavandatust ning pakkusid disainereile uusi väljakutseid, kuid mis laiemasse tootmisesse siiski ei jõudnud. Samuti võib näha, kuidas tekstiilidisainis 2000.aastatel nn tarkade tekstiilide teema väga aktuaalseks muutus.

Kuigi suurt osa ekspositsioonist on näitustel varemgi kohatud ning umbes viiendikku välja pandud esemeist on kuraatori sõnul ka auhinnatud, on palju ka sellist, mida tavaliselt disaininäitustel ei näe. “Uutmoodi” annab hea võimaluse laiemale publikule tutvustada, millega tegelevad eesti disainerid ning loodetavasti meenutab näitusesaalis omaenda kodust tuttavate esemetega kohtumine, et disain on hoopis enam meie igapäevaelu osa kui seda teadvustame.

Autor: Keiu Krikmann

Pilte näituse avamiselt saab näha SIIT