Vabavaralise tehnoloogia töötuba “Vaba linn” kutsub linnaruumi jälgima

04. oktoober, 2011

3.-9. oktoobrini toimub Kultuurikatla digipesas (Pikk 11) Ettevõtlusnädala raames töötuba, kus pannakse nädala jooksul kokku ratastooli, lapsevankri või jalgratta liikumise trajektoore ja eripärasid jälgiva seadme prototüüp.


Töötoa idee on uurida ja digitaalselt salvestada nende liikumisvahendite kulgemist Tallinna liikluses, mille võimalused või ligipääsud on tänase linnaruumi iseloomu tõttu rohkem piiratud. Vaadeldakse liiklejate teetakistusi, liikumistrajektoore ja -kiirusi ja liiklemise iseloomu. Töötoale järgneb pikem katseperiood, kus paigutatakse prototüübid liikumisvahendite külge, parandatakse nende täpsust ning salvestatakse saadavaid andmeid igapäevaselt, et nendest hiljem genereerida visuaalselt ülevaatlikud ja veebis kõigile kättesaadavad infograafikud.

Töötoas kasutatakse vabavaralist tehnoloogiat Arduino (www.arduino.cc), mis võimaldab ehitada omal käel erinevaid interaktiivseid seadmeid ja nende käitumist ise programmeerida. “Näiteks katsetatakse töötoas “Vaba linn” juba laiemalt tuntud GPS-i funktsiooni, mis enamasti on peidus mobiiltelefonide ja GPS-seadmete sees,” räägib töötoa üks korraldajatest, Kultuurikatla projektijuht Herkko Labi. “Kasutades Arduino tehnoloogiat, saab GPS-i süsteemi liita ükskõik millise objekti külge ning lugeda sellelt tulevaid geograafilisi andmeid ja objekti liikumistrajektoori. Lisaks on töötoas kasutusel liikumise kaldeid, äkilisi muutusi ja teetakistusi mõõtvad sensorid. Töötoa lõpusirgel anname ülevaate, kuidas on võimalik välisest keskkonnast loetud digitaalseid numbrilisi andmeid visualiseerida kõigile arusaadaval ja graafiliselt ülevaatlikul moel.”

Et kokkupandud prototüüp ei jääks pärast töötoa lõppu riiulile seisma, planeerib Kultuurikatel jätkutegevusi, mis kaasavad prototüübi testimisse liikumispuudega inimesi Tallinnas. Katseperioodil hakkab lisaks prototüübi arendamisele toimuma ka aktiivne dialoog valdkonna liitudega, mõistmaks paremini liikumispuudega inimeste vajadusi ning nende liikumistrajektooride iseloomu. Teetähiseks on välja käidud idee luua võimalikult täpselt erinevaid liikumisele omaseid andmeid lugev seade, mis annaks näiteks ürituse korraldajale kergelt jälgitava ülevaate, kuidas ratastoolis inimene tema sündmusele jõuab, kui pallju on ees takistusi ja kui palju see tegelikult aega võtab.

Töötuba on esimene sündmus vabavaralist tehnoloogiat ja Tallinna linnaruumi ühendavast töötubade seeriast “Vaba linn”, mis hakkab toimuma Kultuurikatla digipesa initsatiivil ning on üks paljudest Kultuurikatla sisutegevustest pärast Kultuuripealinna tiitli lõppemist aastal 2012. “Vaba linna” seeria eesmärk on ühendada noorte teadmishimu ja isetegemise tahet lihtsamalt kättesaadavate vabavaraliste tehnoloogiliste lahendustega, mille abil on võimalik uurida, mõjutada või muuta ümbritsevat keskkonda ja linnaruumi.

Rohkem infot: www.kultuurikatel.org

Töötuba korraldavad Kultuurikatel, Hobilabor ja B210.

Kontaktisik:

Herkko Labi

+37254555500

herkko@kultuurikatel.org

Kultuurikatla projektijuht