Valge Daam flirdib autodega

12. august, 2011

Täna algab Haapsalus Valge Daami Aeg, mis tavapäraselt peibutab Eesti kuulsaimat legendi vaatama ning pakub muusikat, kunsti, käsitööd ja põnevaid tegevusi. Varasemalt tagasi vaatava hõnguga sündmus flirdib aga sel aastal tehnika ja auto teemaga.

Homme rivistatakse Haapsalu kultuurikeskuse juurde automudelid ja mootorrattad ning algab päevane retk autodisaini, mootorrataste ja reiside juurde, saatjaks DJ teemaga sobitatud muusikavalik. Kohale sõidab Haapsalu Rally Raid Team ning kuulda saab mootorrattasõprade lugusid „elust enesest”. Samas esitletakse ka KIA autosid.

Südapäeval alustab Frankfurdis haruldast autodisaineri ametit pidav Björn Koop teibimaali workshopiga. Publiku silme all valmib maal, milleks kasutatakse mitmeid teibirulle. Tehnika on pärit disaineritelt, kes teibi abil kolmemõõtmelisi esemeid kujundavad. Nüüd aga maandub teip kahemõõtmelisele pinnale tekitades illusiooni kolmemõõtmelisest objektist. Teibitehnika ei ole kunstitegemiseks kõige tuntum, kuid väga atraktiivne ja vaatemänguline.

Björn Koop (s. 1982) on Eesti mees, kes joonistab autosid – päris autosid, mis hiljem ka tehases valmis tehakse.  Ta on tootedisainer, kes on omandanud teadmisi nii Tallinnas (Eesti Kunstiakadeemia), Torinos (Istituto d’Arte Applicata e Design) kui Pariisis (Strate College Designers). Praegu on Björn Koobi töökohaks Frankfurt ja Hyundai-Kia Euroopa disainikeskus, kus ta joonistab autosid meeskonnamängijana. Ta on pälvinud noore disaineri preemia Väike SÄSI (2006).

Björn kirjutab ise jõudmisest autodisaini juurde nii: “Autosid hakkasin joonistama juba väikese poisina ning see huvi muutus üha suuremaks ja tõsisemaks. Pärast kahte aastat tootedisainiõpinguid Eesti Kunstiakadeemias otsustasin teha lõpuks otsustava sammu ja minna õppima autodisaini. Ja nii ma Itaaliasse lendasingi, kaasas itaalia keele õpik ja õhkõrn lootus, et ehk saan seal hakkama. Too aeg oli väga raske ja ühest aastast piisas, et öelda Itaaliale: „Basta!” (küllalt!). Siis aga sain EKAst Erasmuse stipendiumi ja suundusin Pariisi, et asuda õppima Strate College’is, mis oli just reputatsiooni kogumas ja väga populaarne. Sealt leidsin palju sõpru ja käisin praktikal Volkswagenis. Aga seegi aasta sai läbi ja siis selgus mulle endalegi üllatuseks, et kõige olulisemaks kujunes Itaalias tekkinud tutvus Thomas Sälzlega, kes soovitas mul saata Hyundaisse mõned pildid. Ja nii see kõik algas. Saabusin siia praktikale 1. septembril 2004 ning sellest ajast saadik elan Saksamaal, ainult et vahepeal on nii mitmedki asjad muutunud. Endiselt joonistan autosid – täpselt nagu 15 aastat tagasi –, ainult et teen seda koos professionaalidega, kes on siia samuti sattunud maailma eri paigust. Meid seob vaid üks: kirg visualiseerida autosid.”

http://www.valgedaam.kultuurimaja.ee/et/kava
http://www.valgedaam.eu/